fbpx

Lampy do biura – zadbaj o swój wzrok

Lampy do biura – zadbaj o swój wzrok

Lampy do biura to jeden z najważniejszych elementów, które powinny się znaleźć na biurku. Lampa do biura wspiera Twój wzrok podczas pracy.

Dobór oświetlenia w biurze – dobre lampy biurowe

Dobór oświetlenia w biurze ma o tyle ważne znaczenie, że wpływa na nasze zdrowie. Tak, bo przecież odpowiada w dużej mierze za to, by nasze oczy się nie męczyły, a jednocześnie pozwalały dokładnie wszystko widzieć. Z kolei złe oświetlenie sprawia, że wzrok bardziej się męczy, staje się słabszy i wreszcie po paru latach zawodzi na tyle, że nie da się skutecznie pracować.

Dlatego tak ważne jest, by wybrać takie lampy do biura, które będą się nadawały do zapewnienia wzrokowi optymalnych warunków do pracy, przede wszystkim wtedy, kiedy zajdzie słońce i nie będzie światła naturalnego.

Lampy do biura – przynajmniej dwie

Lampy do biura stanowią bardzo istotne wyposażenie. Zanim podejmiesz decyzję o tym, jakie lampy dobrać dla siebie, weź pod uwagę fakt, że rodzaj oświetlenia powinien być dopasowany do cech charakterystycznych Twojego pomieszczenia biurowego.

Oświetlenie miejsca pracy powinno się składać z przynajmniej dwóch źródeł światła, czyli dwóch lamp różnego rodzaju. Najlepiej podzielić to w ten sposób, że pierwsze źródło światła to będzie światło główne, np. pochodzące z sufitu (może to być duży żyrandol lub dwa mniejsze ustawione bezpośrednio nad blatem). To główne źródło światła ma za zadanie rozświetlić przestrzeń na tyle, by uniknąć tworzenia się kontrastu męczącego dla oczu. Siedząc przed ekranem komputera bez włączonego jakiegokolwiek światła, tworzymy właśnie taki kontrast, męcząc wzrok. Natomiast jeśli będzie zapalone światło główne, blask bijący z ekranu nie będzie tak uciążliwy.

Drugie źródło światła to najlepiej lampa kierunkowa ustawiona na blacie biurka. Takie światło powinno być punktowe, skoncentrowane na konkretnej przestrzeni, która w danym momencie powinna być dokładnie oświetlona. Przydaje się zwłaszcza wieczorem, kiedy nie ma światła naturalnego, więc potrzebujemy dodatkowo rozświetlić przestrzeń. Światłem kierunkowym może być na przykład lampka biurkowa.

Jak ustawić lampy do biura?

Lampy do biura, które mogą być ustawiane na blacie, mają jedną podstawową zaletę – można w nich dowolnie ustawiać kierunek padania światła. Przyda się zatem lampa do biura o regulowanym ramieniu, dzięki któremu możliwe będzie dowolne ustawianie żarówki.

Lampa do biura, w przypadku gdy służy osobie praworęcznej, powinna być ustawiona po lewej stronie biurka. Jak łatwo można sobie wyobrazić, dzięki temu wiodącą ręką nie będziemy sobie zasłaniać światła. W przypadku osoby leworęcznej z kolei lampka powinna stać po prawej stronie biurka. Ze względu na to, że przy jednym biurku mogą pracować w innym czasie na przykład dwie osoby – prawo- i leworęczna – dobrze jest wybrać taką lampę, którą będzie można bez problemu przestawiać z miejsca na miejsce dla ułatwienia sobie pracy. Można też pozwolić sobie na dwie lampy na biurko – pod warunkiem, że na blacie jest wystarczająca ilość miejsca.

Odległość między świecącą żarówką a oświetlaną powierzchnią powinna wynosić ok. 35 cm. Dzięki temu światło faktycznie wesprze prawidłowe widzenie.

Lampy do biura – parametry oświetlenia

Nie tylko rodzaj oświetlenia ani sposób ustawienia lampki jest istotny. Równie ważne jest to, by sprawdzić, jakie parametry mają żarówki wykorzystywane w lampkach. Producenci zazwyczaj oferują lampy i lampki do biura o mocy od 40 do 100W. Prawidłowe oświetlenie, to, którego potrzebuje nasz wzrok, powinno mieć natężenie 500 luksów, a to zapewni żarówka o mocy 60W.

Coraz bardziej popularne są żarówki ledowe W przypadku ledów jasność powinna wynosić ok. 400 lumenów.

I jeszcze jeden czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem – to barwa światła. Barwy światła dzielimy na ciepłe, neutralne i zimne. Spośród tych najlepsza będzie wersja neutralna, ponieważ najmniej męczy wzrok, daje optymalne oświetlenie. Barwa ciepła może powodować senność, a barwa chłodna powodować zbytnie wytężanie wzroku.

Lampa do biura – dopasuj design

Wybierając lampę odpowiednią do biura, zwróć także uwagę na jej design. Dopasuj ją do wystroju pomieszczenia biurowego, a dzięki temu będzie ona stanowić także element dekoracyjny. Wybór jest ogromny, dlatego bez problemu znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz.

Lampa do biura to must have każdego pomieszczenia biurowego – zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, które przy biurku odrabiają lekcje. Zainwestuj w dobrą jakość, by Twój wzrok nie był zbytnio nadwyrężany.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content