fbpx

Kubeczki menstruacyjne – sposób na okres

Kubeczki menstruacyjne – sposób na okres

Kubeczki menstruacyjne są wielorazowe. Pozwalają na zadbanie o swoje ciało. Kubeczek menstruacyjny jest wykonany z bezpiecznych materiałów.

Czym są kubeczki menstruacyjne?

Kubeczki menstruacyjne weszły przebojem do naszych drogerii. W czasach, kiedy coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jak chronić środowisko naturalne, takie kubeczki menstruacyjne okazują się strzałem w dziesiątkę. Dzięki nim nie produkujemy dodatkowych odpadów w postaci mnóstwa podpasek i tamponów oraz innych środków higienicznych, które służą nam do ochrony w czasie okresu.

Kubeczek menstruacyjny to mały pojemniczek – ma wielkość kieliszka, dzięki czemu odpowiednio mieści się w pochwie. Wykonuje się go z bezpiecznych materiałów: zarówno dla kobiecego organizmu, jak i dla środowiska naturalnego. Najczęściej stosuje się silikon medyczny. Kubeczek zbiera krew menstruacyjną i nie musi być wyrzucany pod każdym użyciu, tak jak podpaska. Wyjmuje się go, wylewa krew, płucze i w ten sposób jest gotowy do ponownego użycia.

Kubeczek menstruacyjny – co może Cię zdziwić?

Co Cię może zdziwić? Jeśli do tej pory stosowałaś podpaski lub tampony, to zapewne przy każdej zmianie środka higienicznego odczuwałaś nieprzyjemny zapach. Zapamiętałaś też krew jako ciemnoczerwoną. Przy używaniu kubeczka menstruacyjnego możesz zapomnieć i o jednym, i o drugim. Krew w podpasce lub w tamponie jest daje nieprzyjemny zapach w wyniku reakcji, w które wchodzi z chemią zastosowaną do wytwarzania podpasek. Z kolei jej kolor to wynik utleniania. Krew w kubeczku nie będzie ani nieprzyjemnie pachnieć, ani nie będzie ciemnoczerwona – będzie po prosu czerwona.

Kubeczek menstruacyjny – jak używać?

Kubeczek menstruacyjny wytworzony z medycznego silikonu nadaje się do kształtowania. Jego kształt możemy zmienić za pomocą dłoni, ponieważ silikon jest bardzo plastyczny. Kubeczek składa się na pół i w ten sposób wkłada do pochwy. Po włożeniu należy jeszcze przekręcić go w dowolnym kierunku i już jest gotowy do używania.

Kubeczek menstruacyjny powinien być wymieniany kilka razy dziennie, w zależności od obfitości krwawienia. Nie należy go nosić dłużej niż 12 godzin bez wymiany z uwagi na rozwijające się bakterie.

Kubeczki menstruacyjne myje się pod bieżącą, ciepłą wodą. Dobrze, aby przy okazji użyć łagodnego środka myjącego bezpiecznego dla organizmu. To bardzo prosta czynność, którą wykonasz w czasie nie dłuższym niż tradycyjna zmiana podpaski.

Kubeczek menstruacyjny – minusy

Podpaski i tampony są bardzo wygodne w użytkowaniu. Po zużyciu należy środek po prostu wyrzucić do kosza, ponieważ jest jednorazowy. Kubeczek z kolei stosuje się wielokrotnie, dlatego należy go przemyć przy każdej wymianie. Może to stanowić pewne utrudnienie, jeśli znajdujemy się poza domem, np. na wakacjach lub w publicznej toalecie. W takim przypadku warto mieć ze sobą ekologiczne podpaski (jeśli dbałość o środowisko jest dla nas ważna), które pozwolą na szybkie reagowanie.


Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content