fbpx

Książki, które trzeba przeczytać – „Nie jesteś skazany”

Książki, które warto przeczytać – „Nie jesteś skazany”

Kompletujesz książki, które warto przeczytać? Zapraszamy do inspirującej lektury o człowieku, który z przestępcy stał się… dobrym człowiekiem.

Jakie książki warto przeczytać? Inspirujące!

W czerwcu 2020 r., w samym środku pandemii koronawirusa, ukazała się książka, która może dać nadzieję na lepsze życie wielu ludziom.

Jej autor jest nietypowy – nie przystaje do autorów książek, których znamy z najbardziej rozpoznawalnych okładek. Grzegorz Czerwicki to mężczyzna, który 12 lat spędził w więzieniu. Po wyjściu udało mu się zmienić żyje o 180 stopni, co opisuje w książce „Nie jesteś skazany”. Współautorem jest jego żona, Renata Czerwicka.

źródło: rtck.pl

„Nie jesteś skazany” idealnie wpisuje się w dział „inspirujące książki, które warto przeczytać”. Do czego zatem inspiruje? Do zmiany życia. Do nadziei na lepsze jutro. I to nie tylko dla skazanych, ale także dla… wolnych.

„Nie jesteś skazany” – książka, którą warto przeczytać

Grzesiek Czerwicki od małego miał po górkę. Rodzina nie spełniała funkcji, jakie się jej przypisuje. Nie miał dobrego kontaktu z ojcem, co bardzo wpłynęło na jego rozwój. W zasadzie wszyscy mężczyźni z jego rodziny byli „złymi przykładami”.

Szybko wpadł w szpony narkotyków, alkoholu. Na życie zarabiał kradzieżą i była to jedyna profesja, w której czuł się naprawdę dobrze. Kumple zachęcali do coraz odważniejszych „przygód”.

Kiedy pierwszy raz wyszedł z więzienia po sześciu latach odsiadki, tak bardzo nie mógł sobie znaleźć miejsca w społeczeństwie, że po miesiącu wrócił do celi na kolejne sześć lat. Drugie wyjście było już zupełnie inne niż poprzednie. Wychodził jako człowiek wierzący w Boga, zafascynowany nauczaniem Jezusa Chrystusa i… wolny od nałogów.

Swoje życie zmienił dzięki ciekawej, choć obszernej książce historycznej, którą dostał od kolegi z paki. Było to Pismo Święte. Dzięki niej wszedł w przyjaźń z Jezusem, a z więzienia wychodził jako człowiek wolny od nałogów. Rzucił narkotyki, sterydy, pornografię. Odrzucił kuszące propozycje napadów rabunkowych.

„Nie jesteś skazany” opisuje historię jego życia od najmłodszych lat, po chwilę obecną. Powyższy opis stanowi jedynie preludium do opisu życia Grzegorza Czerwickiego.

Fragment książki:

Zajmowanie się pierdołami, nuda i tkwienie w miejscu z biernym oczekiwaniem na wyjście to tak naprawdę najlepsze przygotowanie do tego, aby po wyjściu na wolność jak najszybciej… wrócić za krótki. Życie, w którym nie ma treningu odpowiedzialności, to równia pochyła. Wyjście na wolność bez żadnego przygotowani zmienia się w gotowy scenariusz recydywy.
Podczas pierwszej odsiadki jeszcze o tym nie wiedziałem. Czułem, że muszę traktować tę codzienność jak normalną. Więzienie było wtedy moim domem. Domem, do którego w jedną zimową noc na wolności zatęskniłem bardziej, niż kiedykolwiek tęskniłem za swoim domem rodzinnym.
W sumie wtedy nie brakowało mi wolności. Dziś mnie to nie dziwi. Zanim trafiłem do pudła, w tym „wolnym” świecie i tak nie byłem wolny…

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content