fbpx

Książki dla mamy

WLUSTRZE - książki dla mamy - grafika tytułowa

Książki dla mamy podzieliłabym na dwa rodzaje. Pierwszy to te, które dziecko daje w prezencie. Drugie to te, które mówią o macierzyństwie.

 

Książki dla mamy w prezencie

Książka to zawsze jest dobry prezent. Zawsze. Mówię to ja, która nie ma już gdzie trzymać książek. A myśli o następnych. Kiedy dziecko mi podrośnie, pewnie będzie mnie obdarowywało książkami. Póki co sama znajduję jakieś książki dla mamy, aby urozmaicić jej godziny przeznaczone na odpoczynek.

Dzień Matki to nie jedyny dobry czas na dawanie książek. W ciągu roku trzeba mieć jeszcze pomysły na podarunki na Święta, urodziny, imieniny i inne takie. Jeśli któraś z Was ma wątpliwości, to zakończę klamrą: Książka to zawsze jest dobry prezent.

 

Najlepsze książki dla mamy, jakie przychodzą mi teraz na myśl, to:

  • Lucinda Riley Siedem sióstr. Tę akurat dostałam od mamy, ale teraz szukam dla niej następnych części. Mnóstwo magii na każdej stronie. Początkowo mnie nie przekonała, bo nie lubię tematyki astrologicznej. Ale jest jej w środku jak na lekarstwo, tak że jeśli któraś z Was, tak jak ja, jest uprzedzona, to spokojnie. Tytułowe siedem sióstr musi odczytać zagadki zostawione przez ojca i poznać swoje pochodzenie. Miłość, tajemnica, urokliwe krajobrazy. Dla mamy jak znalazł!
  • cykl kryminałów Camilli Lackberg – to dla mam, które lubią lekturę trzymającą w napięciu. Połączenie thrillera i powieści obyczajowej, a w tle wybrzeża Szwecji. Zbrodnia, dramat, miłość – wszystkiego po trochu.
  • twórczość Jane Austen – to z kolei książki dla mamy, która lubi rozsiąść się wygodnie w fotelu i wzruszyć się, uśmiechnąć, poczuć, jak to było z tymi młodzieńczymi uczuciami. Książki Jane Austen to klasyka. Duma i uprzedzenie, Rozważna i romantyczna to najbardziej znane tytuły. To powieści o życiu codziennym, ale okraszone dużą dawką uczuć. Mnóstwo tu trafnych spostrzeżeń o życiu w XIX w. i portretów psychologicznych ludzi tamtych czasów.
  • Richard Paul Evans – znawca kobiecej duszy można by rzec. Wszystkie pozycje tego autora trafiają w kobiecy gust, traktują o uczuciach, o kobiecych marzeniach, ale i o sprawach natury społecznej. Pozwolę sobie go nazwać współczesnym odpowiednikiem Jane Austen. Kilka jego tytułów: Obietnica pod jemiołą, Zimowe sny, Ścieżki nadziei.
  • I z innej beczki. Dobre książki to też… książki kucharskie! Banalne, ale przydatne.

 

Książki dla mamy o mamie

Czytamy książki, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i kim możemy się stać. Dobre książki są zbawienne, kiedy chce się odpocząć albo kiedy ma się tylko chwilę dla siebie przy dzieciach. Jeśli jesteś lub niedługo będziesz mamą, to przyda Ci się coś na urozmaicenie oczekiwania. Albo do poczytania, kiedy dzieci śpią.

  • Dziennik nowej mamy Amy Ransom to nie taka typowa książka. Można tu zapisywać swoje uczucia, wspomnienia, przeżycia, jakie daje rola mamy. Znajduje się tu wszystko, co mama powinna wiedzieć o sobie i swoim dziecku.
  • I druga pozycja. Może nie o samych mamach, ale i dla mam jest w niej miejsce. Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia Williama i Marthy Searsów. Jest tam mnóstwo informacji nt. opieki nad dzieckiem, o jego potrzebach i o tym, jaką strategię wychowania przyjąć. Mam ją i czytałam z zapartym tchem. Ogromny plus za to, że ma świetną kompozycję i można wracać do wybranych treści w dowolnym momencie.

 

Dobre książki to lekarstwa i „narzędzia” odpoczynku. To też skarbnica wiedzy. Tyle argumentów wystarczy? Rozwińmy zdanie z początku: Książki dla mamy to zawsze są dobre prezenty.

wlustrze - książki dla mamy, cytat

 


Karolina Mrozek | Autor wlustrze.pl


Karolina Mrozek

Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 19 grudnia 2018

    […] innymi pokoleniami, pewne elementy wydawały się stałe w naszej historii. Krzyżacy jako prezent na Dzień Matki? Świetny […]

Dodaj komentarz

Skip to content