fbpx

Komedie warte obejrzenia

Komedie warte obejrzenia to dość trudny temat. Znaleźć naprawdę dobrą komedię to sukces. Przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Szczególnie się to sprawdza wśród polskich komedii ostatnich lat – istotnie trudno znaleźć coś dobrego, wartego uwagi i, co najważniejsze, coś naprawdę śmiesznego.

Komedie warte obejrzenia – czy takie istnieją?

Z obejrzanych przeze mnie komedii, komedii romantycznych i komediodramatów udało mi się stworzyć coś, co powinno przykuć Waszą uwagę. Trzy pierwsze komedie warte obejrzenia, które polecam, są dość wysoko oceniane przez widzów i przez krytyków – i te zasługują także na Twoje zainteresowanie. Ostatnia, co prawda, oceny ma dość niskie, jednak ubawiłam się na niej do łez – może i Tobie się nada.

Komedie warte obejrzenia – „Jestem na tak”

„Jestem na tak” – 2008
Ocena na Filmwebie: 7,0
Gatunek: komedia romantyczna

Jestem na tak (2008) - Filmweb
źródło: filmweb.pl

Komedii romantycznej w zestawieniu nie mogło zabraknąć, choć dość trudno znaleźć taką, którą można by określić jako dobrą.

Jako że „Jestem na tak” to komedia z Jimem Carreyem, śmiechu na pewno nie zabraknie. Carl jest urzędnikiem bankowym, którego życie jest takie jak praca w banku, czyli nudne, monotonne, a nawet nieco puste. Tytuł odnosi się do postawy bohatera, który na wszystkie propozycje, jakie dostaje od życia, odpowiada „nie”. Zmienia podejście na „tak”, kiedy poznaje charyzmatycznego guru. Dołącza do stowarzyszenia, żeby zapewnić sobie trochę pozytywnych przeżyć, a ono sprawia, że jego życie staje się urozmaicone.

To komedia romantyczna, wiec wątków miłosnych tu, rzecz jasna, nie zabraknie.

Komedie warte obejrzenia – „Moje córki krowy”

„Moje córki krowy” – 2015
Ocena na Filmwebie: 6,8
Gatunek: komedia, dramat

Moje córki krowy (2015) - Filmweb
źródło: filmweb.pl

Coraz bardziej przekonuję się do teorii, że aby komedia była dobra, musi być po trosze dramatem. „Moje córki krowy” to polski film w reżyserii Kingi Dębskiej. Kobiece kino, bohaterki-kobiety i kobiece problemy, które zostały przedstawione w oryginalny, na szczęście, sposób.

Dwie siostry, które znajdują się w wielu relacjach rodzinnych: ze sobą, z umierającą matką, z popijającym ojcem, z bezrobotnym mężem, dziećmi. Każda z postaci otrzymała tutaj mocny rys psychologiczny, a jej zachowania właśnie w ten sposób są uwarunkowane. Duży plus za dialogi umiejętnie rozpisane, naprawdę rozbawiające i… mądre.

Komedie warte obejrzenia – „Nietykalni”

„Nietykalni” – 2011
Ocena na Filmwebie: 8,7
Gatunek: komedia, dramat, biograficzny

Nietykalni (2011) - Filmweb
źródło: filmweb.pl

Sparaliżowany bogacz szuka kogoś, kto byłby w stanie pomagać mu w codziennym funkcjonowaniu. Zatrudnia czarnoskórego chłopaka, który niedawno wyszedł z więzienia. Mimo że pochodzą z dwóch różnych światów, nawiązuje się miedzy nimi prawdziwa przyjaźń.

Film podejmuje trudne tematy, m.in. niepełnosprawności, różnic społecznych. Obaj bohaterowie czegoś się od siebie uczą, są od siebie zależni.

„Nietykalni” nie znajduje się na liście filmów oscarowych, mimo że w 2012 r. ogłoszono, że jest francuskim kandydatem do tej nagrody. To jedna z najlepszych komedii ostatnich lat, która nie tylko skupia się na dawaniu dawki śmiechu, ale rozbrzmiewa w nieco poważniejszych tonach. Wśród filmów wartych obejrzenia plasuje się na jednej z najwyższych pozycji. Jeśli jeszcze nie znasz „Nietykalnych”, koniecznie musisz nadrobić zaległości.

Komedie warte obejrzenia – „Mamuśki mają wychodne”

„Mamuśki mają wychodne” – 2017
Ocena na Filmwebie: 5,2
Gatunek: komedia

Mamuśki mają wychodne (2017) - Filmweb
źródło: filmweb.pl

Na początku byłam negatywnie nastawiona – tradycyjnie jak do komedii tego typu i do filmów, które mają dość niskie oceny. Okazało się jednak, że nie mogłam powstrzymać salw śmiechu. Trzeba przyznać, film jest tak nafaszerowany zabawnymi scenami, że nie da się nie uśmiechnąć.

Cztery kobiety, żony i matki, postanawiają odpocząć od codziennego życia, obowiązków oraz dzieci i udają się na najbardziej szaloną imprezę w swoim życiu. Same się nie spodziewają, że będzie aż tak szalona.

Film nie jest porywający, nie jest też zaskakujący. Jest po prostu… zabawny. Dobry na odstresowanie, choć momentami każe się zastanowić nad ważnymi sprawami, takimi jak miłość małżeńska czy przyjaźń.

Komedie warte obejrzenia w powyższym zestawieniu powinny dać Ci chwilę odpoczynku, dużo śmiechu i dodatkowe punkty na liście filmów do polecania znajomym albo pomysł na to, jaki film obejrzeć z chłopakiem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content