fbpx

Karmienie piersią – 3 znane mity

Karmienie piersią – 3 znane mity

Karmienie piersią jest jednocześnie piękne i stresujące. Piękne, bo to chwila dla mamy i dziecka. Stresujące, bo mamy często są straszone m.in. bólem.

Karmienie piersią – zdobądź odpowiednią wiedzę

Karmienie piersią to jeden z najcudowniejszych momentów, które zachodzą między mamą a malutkim dzieckiem. Jest to także jeden z trudniejszych aspektów macierzyństwa, jeśli wziąć pod uwagę mity krążące wokół laktacji.

Jeśli dobrze przygotujesz się do karmienia piersią, zdobędziesz najnowszą wiedzę na ten temat, razem z dzieckiem osiągnięcie laktacyjny sukces. Pamiętaj, że karmienie piersią to sprawa wyłącznie miedzy Tobą a Twoim dzieckiem.

Jeżeli karmienie piersią sprawia Ci problem, zawsze możesz się zwrócić do doradcy laktacyjnego. Nie szukaj porad w internecie, bo mogą Cię one donikąd nie zaprowadzić. Praca z doradcą, specjalista od laktacji pozwoli się skupić na dwóch konkretnych osobach – na Tobie i dziecku.

Karmienie piersią – mity

MIT 1. Karmienie piersią boli

Karmienie piersią faktycznie może się wiązać z bólem, ale nie jest to cecha charakterystyczna laktacji. Na początku, kiedy ani Ty, ani dziecko nie potraficie jeszcze karmić i jeść, mogą się zdarzać otarcia sutka. Można wtedy zastosować lanolinę, która pozwoli złagodzić ból i zregenerować sutek. Kiedy zdarzy się zastój pokarmu, również możesz odczuwać dyskomfort lub ból (może się także zdarzyć gorączka). Jednak są to przypadki wyjątkowe, a samo karmienie piersią nie jest tożsame z pojawieniem się bólu.

MIT 2. Dieta mamy karmiącej

Współcześnie wiemy już, że coś takiego jak dieta mamy karmiącej nie istnieje. Mama powinna jeść to, po czym dobrze się czuje, aby być w pełni sił do karmienia dziecka. Potrawy smażone, truskawki czy czekolada, które jeszcze 20 lat temu były uznawane za bezpośrednio szkodzące dziecku oraz jego karmieniu, dzisiaj nie znajdują się na żadnej liście produktów zakazanych. Pewnie dlatego, że taka lista nie istnieje.

Jeśli zdarzy Ci się usłyszeć, że nie powinnaś jeść tego czy tamtego dla dobra dziecka, puść to mimo uszu. Obserwuj dziecko. Jeśli zauważysz, że jakiś składnik Twojego pokarmu wywołuje u niego alergię, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

Oczywiście mama karmiąca powinna zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek.

MIT 3. Mleko powinno być białe

Nic bardziej mylnego. Pierwsze mleko (tzw. siara) jest lekko brązowe. Przy każdym następnym karmieniu mleko na początku będzie lekko niebieskie, przezroczyste (ponieważ na początku jest wodniste), a potem nabierze żółtobiałej barwy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content