fbpx

Jaki ubiór na wesele? Kilka słów o czarnej i białej sukience

Jaki ubiór na wesele? Kilka słów o czarnej i białej sukience - WLUSTRZE - grafika tytułowa (29)
Jaki ubiór na wesele? Kilka słów o czarnej i białej sukience | wlustrze.pl

Jaki ubiór na wesele? Elegancki, swobodny i taki, aby nie urazić młodej pary. Tak było dawniej, a czy dziś to dalej obowiązuje?

Jaki ubiór na wesele – pokoleniowa różnica zdań

Wesele to taka okazja, kiedy wszyscy goście cieszą się szczęściem młodej pary. I, jak każda okazja, wymaga odpowiedniego stroju. Pokazać się w dżinsach i T-shircie – wiadomo, nie ma mowy. Ale pójść w czarnej albo białej sukience? Już lepiej, choć i tak kontrowersyjnie. Co zatem zrobić? Jaki ubiór na wesele będzie odpowiedni? Iść w tym, w czym się czujemy dobrze i narazić się na szepty ciotek i babć? Czy mieć święty spokój i ubrać się po prostu elegancko?

No właśnie. Babcie i ciocie. Jedna epoka mija, druga się zaczyna. Ale nigdy nie da się ich rozdzielić. Dlatego trzeba jakoś przetrwać różne obyczaje, umiejętnie dostosowując się do sytuacji.

Młodzi będą mówić, że przesądy ślubne to mit. Starsi będą ich przestrzegać dokładnie, żeby przypadkiem nie sprowadzić na nowych małżonków nieszczęścia. I dlatego dla młodych czarna albo biała sukienka na wesele nie jest już dramatem. A dla starszych to duży nietakt i życzenie źle nowożeńcom.

Jaki ubiór na wesele, aby nie popełnić gafy?

Kolor czarny ma dwa znaczenia. Pierwszy odnosi się do elegancji, szyku, klasy i symbolizuje dobry gust. Drugie znaczenie to smutek, ból i cierpienie, dlatego mówi się, że ubranie takiego koloru na wesele to życzenie nieszczęścia. Mimo że przesądy ślubne powoli odchodzą w zapomnienie, to czarny kolor sukienki wciąż budzi sprzeczne odczucia.

 Jaki ubiór na wesele- wlustrze

Moja rada? Jeśli dobrze czujesz się w czerni, podkreśla ona Twój gust, załóż czarną sukienkę. Przecież w ubieraniu zawarty jest akt twórczy. W końcu wesele to też impreza wieczorna, a czerń wieczorem jest jak najbardziej wskazana. Poza tym nie będziesz wyróżniać się na tyle, żeby przyćmić nią pannę młodą, a to byłaby największa zbrodnia. I nie przejmuj się czujnym wzrokiem babć.

Jeśli jednak oprócz dobrego samopoczucia w ciuchu chciałabyś też dobrze czuć się wśród znajomych i rodziny, to nie decyduj się na czerń. Nie będziesz tematem rozmów.

Jest tylko jedna sytuacja, kiedy nie wypada iść w czerni. Kiedy panna młoda zastrzegła przy zaproszeniu, że nie życzy sobie czarnych sukienek na swoim weselu. Wówczas nie ma innej rady. Szukaj niebieskiej, czerwonej, różowej – każdej innej, tylko nie czarnej.

Inaczej jest w przypadku koloru białego. Biała sukienka jest symbolem czystości. Od setek lat tradycja przypisuje ten kolor pannie młodej. A panna młoda to najważniejsza kobieta na weselu. Dlatego odpuść, nawet jeśli miałoby to wypełniać przesądy ślubne, których nie praktykujesz. Niech tylko jedna biała suknia rzuca się w oczy.

Ty też będziesz mieć (lub miałaś) swoje 5 minut w białej sukni. A jeśli biała sukienka zalega w Twojej szafie i czeka na okazję, to przecież możesz taką znaleźć. Idź w niej na dancing, na imprezę sylwestrową. Poza tym świetnie sprawdzi się na zabawę prymicyjną czy na taneczne imieniny wujka.

O czerwieni też kiedyś się mówiło, że nie wypada w niej iść na wesele. I co? Wszystko się zmieniło i teraz czerwień jest nawet wiodącym kolorem weselnym. Tak więc przesądy ślubne na bok – ubierajmy się zgodnie z intencjami i dobrym gustem.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. 11 grudnia 2019

    […] zamiast ze ślubem kojarzą się np. z żałobą. Nawet jeśli Tobie nie będzie to przeszkadzało, goście weselni to wychwycą i zaczną zastanawiać się nad znaczeniem kwiatów. Jak powiedział Peter Wohlleben, […]

  2. 24 stycznia 2020

    […] na pierwszy taniec. Znajdziesz tam to, co wszyscy znają. Masz się dobrze zaprezentować przed swoimi gośćmi – to fakt. Ale wcale nie musisz wybierać piosenki, która im się podoba. Zaskocz ich […]

  3. 16 października 2020

    […] się w ciągu dnia. Korzysta się z niej także podczas żałoby. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaki ubiór na wesele będzie odpowiedni, małej czarnej nie bierz pod uwagę – to dość kontrowersyjne iść na […]

Dodaj komentarz

Skip to content