Jaką historię ma Dzień Kobiet?
Dzień Kobiet kojarzy nam się z komunizmem i z czasami PRL-u. Tak naprawdę to święto było obchodzone na świecie dużo wcześniej.
Dzień Kobiet z punktu widzenia historii
1909 – tego roku Dzień Kobiet obchodzono na świecie po raz pierwszy. Jaka była jego geneza? Rok wcześniej 8 marca w Nowym Jorku 15 tysięcy kobiet pracujących w przemyśle odzieżowym wzięło udział w strajku. Domagały się uzyskania praw wyborczych i lepszych warunków pracy. Wydarzenie to przeszło do historii. 20 lutego 1909 r. w USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Kobiet. Miał on upamiętniać wspomniany strajk.
W kolejnym roku na konferencji w Kopenhadze Międzynarodowy Kongres Kobiet Socjalistek zatwierdził uchwałą Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Innym ważnym wydarzeniem, o którym wspomina się, jeśli chodzi o Dzień Kobiet, jest krwawe stłumienie strajków kobiet pod hasłem „Pokój i chleb”, które odbywały się w Sankt Petersburgu w 1917 r. Mówi się także, że wpływ na ogłoszenie Dnia Kobiet świętem międzynarodowym miały walki angielskich sufrażystek, które upominały się o prawa polityczne.
Z czego wynikała konieczność ogłoszenia Dnia Kobiet? Z tego, że panie 100 lat temu wciąż nie były traktowane poważnie – jako obywatelki, jako pracownice. Dyskryminacja, a przez to konieczność wykrzyczenia swoich praw skłaniały rządzących do podejmowania konkretnych działań.
Przyjmując kwiaty i życzenia na Dzień Kobiet (albo je składając), pamiętajmy, skąd wywodzi się to święto. Warto wspomnieć kobiety, dzięki którym świat wygląda dziś tak jak wygląda.
Dzień Kobiet w Polsce
Słysząc życzenia na Dzień Kobiet, pewnie nie raz słyszałyście też coś na temat „święta komunistów” czy tradycyjnego goździka. Lubimy sobie o tym przypominać i… trochę się z tego śmiać. Prawdą jest, że Dzień Kobiet w Polsce został wprowadzony w czasach PRL-u, a wtedy obchodzono go bardzo hucznie. Jak widać, do dziś śmiejemy się z wielu pozostałości po tamtych czasach, nie oszczędzając nawet kobiecego święta.
Komunistyczne władze Polski wykorzystywały Dzień Kobiet do propagandy. Święto obchodzono na bogato, ale… honorowano tylko pracujące kobiety. Oficjalne obchody Dnia Kobiet zniosła premier Polski Hanna Suchocka w 1993 r.
Dzień Kobiet cieszy się w Polsce sporą popularnością. Mimo że pojawiły się inne opcje, kiedy swoim kobietom można wręczyć kwiaty (np. walentynki), to kobiece święto pozostaje ważnym dniem w polskim kalendarzu. Dlaczego? Bo obejmuje wszystkie panie (a walentynki tylko te jedyne dla panów), bo zdajemy sobie sprawę z jego powagi, bo pozwala podziękować mamom, żonom, siostrom, babciom, a nawet koleżankom za pracy za trud, jaki wkładają w podejmowanie różnych obowiązków.
W dniu swojego święta pamiętajcie, drogie Panie, o chwili dla siebie. Należy Wam się za całoroczny trud. Jak powiedział Balzac, kobieta jest najdoskonalszym spośród stworzeń; jest to istota przejściowa między człowiekiem a aniołem.