fbpx

Jak zapisać „WALENTYNKI”?

Jak zapisać „WALENTYNKI”?

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. W internecie już teraz pojawia się mnóstwo nagłówków i postów zawierających to słowo. Na większości stron, o zgrozo, walentynki pisane są wielką literą. To błąd, choć rzadko zwraca się na to uwagę. Z drugiej strony istnieje grono osób, które kupując kartki walentynkowe, uważnie przygląda się temu, jaka pisownia się na nich znajduje. Najbezpieczniej chyba wybierać te pisane wersalikami.

Walentynki – zwyczaj czy święto?

Internetowy Wielki słownik języka polskiego przedstawia taką definicję walentynek: święto zakochanych obchodzone 14 lutego, w dniu wspomnienia św. Walentego w Kościele katolickim, i związany z nim zwyczaj obdarowywania się prezentami przez zakochanych.

Nie wiadomo dlaczego w słowniku pojawia się termin święto, choć walentynki świętem nie są. Być może chodzi o potoczne rozumienie, które często każe nam traktować walentynki jako święto miłości i czerwonych laurek.

O walentynkach mówimy raczej jako o zwyczaju i to determinuje ich pisownię.

Walentynki – jak zapisać?

Według zasad pisowni nazwy świąt i dni świątecznych zapisujemy wielką literą, stąd: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Nowy Rok, 3 Maja, Dzień Ojca itd.

Z kolei nazwy obrzędów, zabaw i zwyczajów zapisujemy małą literą. I właśnie tutaj znajdują się walentynki. Razem z nimi w szeregi można wpisać: andrzejki, dożynki, oczepiny, sylwester, zaręczyny, gaik, dyngus, kupała, mikołajki, turoń.

Walentynki to także liczba mnoga od kartki, przez którą składamy walentynkowe życzenia. W tym przypadku zdecydowanie zapisujemy małą literą (chyba że – tak jak tutaj – wyraz ten rozpoczyna zdanie).

Z kolei walentynka to osoba obdarowywana z okazji walentynek – święta zakochanych, jak mówi nam WSJP. Ona także powinna być zapisana małą literą, podobnie jak jubilat czy solenizant.

To proste, prawda?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content