fbpx

Jak prać ubrania, aby się nie niszczyły?

Jak prać ubrania, aby się nie niszczyły?

Jak prać ubrania, aby się nie niszczyły? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, o których zdarza nam się zapominać. Dowiedz się, o czym mowa.

Jak prać ubrania? Pralka Frania

Pamiętacie jeszcze erę pralki Frani? To były czasy! Sobota była zaplanowana na wielkie pranie, a jeśli zdarzało się, że trzeba było wyprać dwie tury ubrań jednocześnie, to w zasadzie cały dzień był z głowy.

Wtedy, w latach 80. i 90. pralka Frania, czyli pralka wirnikowa, była postrzegana jako nowoczesne urządzenie, które zrewolucjonizowało sposób wykonywania obowiązków w domu. Z perspektywy czasu myślimy sobie pewnie, że to żadna pomoc, skoro przez cały dzień trzeba było stać nad pralką i płukać ubrania (jeśli nie miało się do tego specjalnego urządzenia). Myślimy z perspektywy osób, które w kwestii prania zastanawiają się tylko nad tym, jakie ubrania ze sobą połączyć, aby pranie nie zafarbowało.

To błąd. Okazuje się, że pranie – nawet współcześnie – wymaga od nas nieco większego zaangażowania. Nie tylko kolory należy rozdzielić – przyda się także rozdzielenie konkretnych materiałów, aby nie doprowadzić do ich zniszczenia.

Jak prać ubrania – kolory i materiały

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by rozdzielać ubrania według kolorów. To bardzo dobrze. Drugą ważną kwestią jest rozdzielanie ubrań według materiałów. Nie bez powodu w pralkach są zaprogramowane rodzaje prania, np. bawełna, syntetyczne, mieszane, sportowe. Dzięki temu obroty, prędkość i inne aspekty działania pralki są dopasowane do możliwości materiału. Z dżinsem nie powinno się prać ubrań delikatnych, np. jedwabnych, ponieważ ten drugi może ulec zniszczeniu. Pościel z koeli to nie jest dobry materiał do łączenia z braniem materiałowych butów.

Poczytaj instrukcję swojej pralki, a dowiesz się z niej, jakim programem, o jakiej temperaturze i o jakiej liczbie obrotów powinnaś potraktować konkretne ubrania.

Jak prać ubrania – woreczki do prania

Piorąc bieliznę i wraz z nią delikatne rzeczy, np. podkoszulki czy piżamy, często nie zastanawiamy się nad tym, że takie pranie może powodować zniszczenia. Elementy metalowe często znajdujące się przy biustonoszach mogą powodować zniszczenie innych ubrań. Poza tym jeśli są one prane po raz kolejny, mogą być naderwane, a jeśli odpadną, mogą spowodować zniszczenie pralki.

Biustonosze, ale też buty powinny być prane w specjalnych woreczkach, które nieco oddzielą je od reszty prania. Można je bez problemu kupić w drogeriach.

Jak prać ubrania – sprawdzaj kieszenie

Czy przed wrzuceniem ubrania do pralki sprawdzasz, czy kieszenie są puste? Jeśli nie, to zacznij. Mogą się tam znajdować różne rzeczy, które mogłyby wpłynąć na zniszczenie ubrań. A jeśli będą to np. klucze do samochodu, także do zniszczenia pralki.

 Jeśli boisz się, ze zniszczysz ubrania podczas prania, zawsze zerkaj na metkę. Tam znajduje się sporo symboli, które sugerują, w jaki sposób postępować z daną tkaniną, a czego unikać. Dzięki temu zadbasz o swoje ubrania i będziesz je nosić przez dłuższy czas.


Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content