fbpx

Jak pielęgnować włosy przed snem?

Jak pielęgnować włosy przed snem?

Jak pielęgnować włosy wieczorem i w nocy, by rano były przygotowane na nowy dzień? Nie kierować się popularnymi mitami, które często powtarzamy.

O pielęgnacji włosów myślimy najczęściej podczas dnia. To wtedy nakładamy na nie odżywki, olejki i inne tego typu preparaty. Okazuje się jednak, że noc to także jest czas na pielęgnację włosów – mimo że śpisz, Twoje włosy potrzebują odpowiedniej ochrony.

Pielęgnacja włosów w nocy

Przede wszystkim warto obalić kilka mitów. Wielu z nas wydaje się, że spanie z mokrymi włosami zamiast wysuszenia ich przed snem jest dla nich zdrowsze. To nieprawda. Mokre włosy są bardziej podatne na zniszczenie, dlatego należy kłaść się spać z wysuszonymi włosami. Nie musi być tak, że suszysz je suszarką, jeśli uważasz, że ma ona zły wpływ na ich wygląd. Wystarczy, że umyjesz je kilka godzin przed pójściem spać, a same zdążą wyschnąć i wtedy problemu nie będzie. Jeśli jednak nie masz czasu czekać, wysusz je letnim strumieniem powietrza z suszarki. Nie gorącym, ponieważ ono nie ma dobrego wpływu na włos.

Mokre włosy ocierające się o poduszkę mogą mieć tendencję do szybszego rozdwajania się, czyli niszczenia. Są cięższe i bardziej obciążone, zatem warto zadbać o nie ze świadomością i nie podawać im dodatkowej dawki trudności.

Jak pielęgnować włosy? Nie zaniedbuj rozczesywania

W dawnej Polsce (jeszcze do XIX w.!) kobiety (i mężczyźni zresztą też) nosili na głowach kołtuny, czyli nierozczesane i niemyte włosy, które miały im pomóc zachować pełne zdrowie. Dzisiaj wiemy, że to wszystko bzdury, więc musimy zadbać o to, aby takie kołtuny na naszych głowach się nie pojawiały. Pielęgnacja włosów przede wszystkim!

O ile z myciem nie ma problemu, o tyle rozczesywanie jest czasem żmudne, dlatego z tego rezygnujemy. A nie warto. Rozczesanie włosów przed snem sprawi, że podczas przewracania się z boku na bok włosy nie poplączą się zbytnio i rano szybko je ułożysz (także czesząc oczywiście). Rozczesuj włosy kosmyk po kosmyku, nie wszystkie na raz. Inaczej po prostu je wyrwiesz. Cierpliwość popłaca.

Warto dodać, że do rozczesywania włosów lepiej sprawdzają się szczotki niż grzebienie, ponieważ obejmują większą ilość włosów za jednym razem.

Związuj włosy – prosta pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów dotyczy także formy ich „przechowywania” w nocy. Kolejny popularny mit to ten o konieczności rozpuszczania włosów na noc. Nie jest prawdą, że rozpuszczone włosy lepiej „śpią”. Rozrzucone po poduszce są bardziej podatne na otarcia i tym samym na rozdwajanie się końcówek (jak pisaliśmy wyżej, szczególnie kiedy są mokre). Najlepiej związać je w jakąś luźną fryzurę, np. w lekko spleciony warkocz.

Ważne jest również, by nie związywać ich mocną gumką, a raczej delikatną frotką. Mocne związanie sprawi, ze włosy przez całą noc będą ugniecione. To może je połamać, nie wspominając o tym, że miejsce związania będzie rano widoczne nawet na rozpuszczonych włosach – nie da się ich ułożyć.

Jeśli zadbasz o to wszystko, możesz spać spokojnie i wygodnie. Rano obudzisz się z pięknymi włosami, z których dasz radę ułożyć każdą fryzurę. Odwdzięczą Ci się za pielęgnację, zachwycając blaskiem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content