Jak oszczędzać energię? Proste zmiany na co dzień
Jak nie marnować wody?
O sposobach oszczędzania wody czy prądu słyszy się już od najmłodszych lat, choćby w szkole. Na pewno wielu z nas przychodzi teraz na myśl, jak wiele mówiło się na temat płukania zębów wodą z kubeczka, zakręcaniu kranu itd. Jednak czy w dorosłym życiu, kiedy zależy nam na tym, żeby wszystkie obowiązki – nawet te związane z higieną – wykonywać szybko, zastanawiamy się nad ilością zużytej wody?
Prezentujemy kilka sposobów na to, jak oszczędzić wodę.
1. Najprostszą metodą jest… naprawienie kranu. W wielu domach – niezauważalnie – kran przecieka. W ten sposób można stracić dziennie dodatkowe kilkanaście litrów, co w skali roku daje potężną liczbę. Sprawdź zatem uszczelkę albo wymień całą baterię. Te proste czynności możesz wykonać sam, bez wzywania fachowca.
2. Zaopatrz się w perlator, który pomoże rozproszyć strumień wody. Dzięki niemu można ograniczyć zużycie wody nawet o 60%. Rozproszony strumień wody sprawia, że naszym oczom wydaje się, że płynie więcej wody – dzięki temu nie odkręcamy jej niepotrzebnie. Poza tym im „szerszy” strumień, tym łatwiej myje się ręce czy naczynia.
3. Przeprowadzając remont, wyposaż kuchnię w zmywarkę. Urządzenie jest w stanie zmniejszyć zużycie wody nawet czterokrotnie, co bezpośrednio wpływa na niższe rachunki za wodę.
4. Nie nadwyrężaj spłuczki. Nowoczesne spłuczki są wyposażone w dwa rodzaje przycisków. W zależności od tego, jak duże spłukanie jest potrzebne, wybierz jeden lub drugi: pierwszy opróżnia rezerwuar w całości, a drugi do połowy, dzięki czemu zużycie wody jest znacznie niższe.
5. Pranie odzieży również pochłania duże ilości wody. Pamiętaj, żeby starać się uzbierać dużo odzieży zamiast robić pranie z pralką tylko do połowy pełną.
6. Jeśli masz w domu dużo kwiatów, one także potrzebują nawodnienia. Podlewaj je mądrze, np. wyłapując wodę lecącą z kranu, kiedy Ty czekasz na ciepły strumień. Dzięki temu oszczędzisz bardzo dużo wody i nie pozwolisz jej uciec do kanału.
Załóż sweter, czyli sposoby na oszczędności w ogrzewaniu
O sposobach na ograniczenie ogrzewania mówi się mniej niż o zużyciu wody. A te też są ważne dla wsparcia środowiska i dla naszych oszczędności.
Przede wszystkim konieczne jest uszczelnienie okien i drzwi, aby ciepło przez nie uciekało. O to dbają już nowoczesne rozwiązania techniczne, dlatego jeśli przeprowadziłeś lub zamierzasz przeprowadzić remont, o tę kwestię nie musisz się martwić.
Po drugie wyreguluj grzejniki, aby nie dawały one zbyt dużo ciepła. Jesień i zima charakteryzują się tym, że… jest zimno. W domu absolutnie nie powinno być 30 stopni, bo to niedobre dla zdrowia. Wystarczy ok. 19-22 stopnie, aby czuć się komfortowo, a w razie chłodu – można się lepiej ubrać.
Jeśli wietrzysz mieszkanie lub dom (a jest to potrzebne także w zimie), pamiętaj, aby w tym czasie zakręcić grzejnik. Nie ma potrzeby, by działał, skoro zgodnie z Twoim zamierzeniem do pomieszczeń ma wpaść trochę zimnego powietrza.
Mało się o tym mówi, ale ustawienie mebli także ma wpływ na to, jak ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu. Jeśli grzejnik jest przysłonięty szafą albo stołem, to emitowanie ciepła będzie ograniczone, dlatego powinny one być odsłonięte.
Zmniejszone koszty energii
Oszczędzanie prądy wbrew pozorom to również duża korzyść dla środowiska. Im więcej prądu zużywamy, tym bardziej topnieją zasoby węgla i wody, które są niezbędne do jego wytworzenia. Co zatem zrobić, żeby zaoszczędzić i na tym elemencie codziennego życia? Oto kilka pomysłów do wprowadzenia w zasadzie od zaraz:
1. Wymień żarówki na energooszczędne – takie pobierają mniej prądu i służą nawet kilka lat.
2. Postaw na fotowoltaikę – panele, które produkują prąd dla gospodarstw domowych stały się bardzo popularne. Dowiedz się, czy w Twoim otoczeniu realizowane są projekty dofinansowujące założenie fotowoltaiki.
3. Aranżując wnętrze, postaw na punktowe źródła światła. Takie rozmieszczanie lamp sprawi, że światło będzie tam, gdzie jest potrzebne zamiast oświetlać całe pomieszczenie, a nie docierać tam, gdzie należy.
4. Zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzeń domowych – to ilość prądu, jaką urządzenie zużywa podczas pracy. Jeśli masz taką możliwość, przestań używać urządzeń, które pobierają bardzo dużo prądu, np. starych zamrażarek.
5. Zrezygnuj z trybu czuwania np. w telewizorze. Do czego jest Ci on potrzebny? W zasadzie do niczego, a w czasie czuwanie pobierana jest dodatkowa ilość prądu.
Na kryzys energetyczny spowodowany wojną i ogólną sytuacją na świecie choćby po pandemii koronawirusa możemy odpowiedzieć stanowczymi krokami. To nie jest trudne – trzeba tylko odrobinę silnej (i dobrej) woli!