Jak napisać życiorys? CV a sukces w znalezieniu pracy
Jak napisać życiorys, czyli inaczej CV, żeby skusić pracodawcę? Z głową. Za mało treści to na pewno minus, ale za dużo treści też może spowodować odrzucenie aplikacji.
Szukasz pracy i zastanawiasz się, jak napisać życiorys, żeby jak najlepiej się zaprezentować? To dobry znak. Nie pisz byle czego i nie ściągaj z sieci pierwszego lepszego wzoru. Popracuj nad CV, a będzie to inwestycja na lata. Warto mieć profesjonalnie napisane CV, bo przecież życiorys jest jak etykietka na puszce. Mówi człowiekowi, kim jest, co ma w środku, co ma do zaoferowania.
Jak napisać życiorys? Co po kolei?
Wymogi co do tego, jak napisać życiorys, są zawsze te same. Najpierw trzeba podać swoje dane. Dzięki temu pracodawca wie, z kim ma do czynienia. I oczywiście wie, jak się z Tobą skontaktować, kiedy już Cię wybierze. Mówiąc „dane”, mam na myśli: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, adres e-mail, telefon kontaktowy.
Bez zdjęcia ani rusz. Wyobraź sobie, że pracodawca w odpowiedzi na ofertę pracy, otrzymuje sto aplikacji. Musi wybrać jedną. Co robi najpierw? Odrzuca te dokumenty, które zawierają jakieś widoczne błędy. Dlaczego? Bo i tak ma z czego wybierać, a do tego mało czasu. Prawdopodobnie najpierw odrzuci te dokumenty, na których nie ma zdjęcia. Nic dziwnego. To rzuca się w oczy jako pierwsze.
Następne jest wykształcenie. NIE PISZEMY tam szkoły podstawowej ani gimnazjum, do których się chodziło. Są to obowiązkowe szkoły w Polsce, dlatego nie ma potrzeby wyróżniania, do jakiej konkretnie się uczęszczało. Z założenia – wszystkie kształcą na takim samym – podstawowym – poziomie (a że tak naprawdę nie wszystkie na tak samo podstawowym, to już inna bajka). Trzeba podać dopiero rodzaj szkoły średniej albo zawodowej. Dlaczego? Bo tutaj pojawia się szeroki wachlarz możliwości – każda szkoła kształci w innym kierunku. A to bezpośrednio wpływa na umiejętności przydatne w pracy. Ważne: pierwsza powinna być napisana ostatnia szkoła, do jakiej się chodziło. Do tego możesz dodać kursy i szkolenia. Przykładowa kolejność:
2014-2016: studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim: kierunek filologia polska;
2011-2014: studia licencjackie na Uniwersytecie Rzeszowskim; kierunek filologia polska;
2008-2011: VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Towarnickiego w Rzeszowie.
Kolejna wymagana rzecz to doświadczenie. Jak napisać życiorys bez doświadczenia? Zawsze się coś znajdzie. Praktyki szkolne, studenckie, wolontariat, nawet roznoszenie ulotek podczas nauki w liceum. Tutaj wpisz wszystko, co przyniosło Ci jakiekolwiek doświadczenie, choćby udzielanie korepetycji czy pracę w stowarzyszeniach. To pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek.
Umiejętności. Tutaj potrzebne jest rozpisanie, w jakich programach komputerowych jesteś biegła. To ma dzisiaj wielką wagę. Oprócz tego wpisujemy prawo jazdy, języki obce, umiejętność występowania publicznie itd.
Zainteresowania. Mogą być przeróżne: zdrowy styl życia, dietetyka, góry, wspinaczki, podróże, literatura piękna, literatura Andrzeja Stasiuka. Wyróżnienie takich elementów oznacza, że ewentualny pracownik się czymś interesuje, a nie siedzi w domu. Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zapytać o tę kwestię, więc jeśli piszesz „dobra literatura”, to nie podawaj tytułów Harlequinów czy lektur szkolnych.
Jak napisać życiorys, aby nie został odrzucony na wstępie?
Jak szukać pracy, to tylko z CV spełniającym wymogi formalne. Kilka podpowiedzi poniżej.
- Zadbaj o stronę graficzną. Kolorowe CV wygląda dużo lepiej niż zwykła wykonana w Wordzie tabelka. Poziom wykonania CV świadczy o Twoich umiejętnościach. Jednym z kryteriów odrzucania nadmiaru dokumentów aplikacyjnych może być właśnie strona graficzna.
- Sprawdź, czy nie ma błędów językowych, zwłaszcza ortograficznych. Błąd pierwszego stopnia na własnej wizytówce (czyli na CV), to strzał w kolano.
- Nie przeładuj treścią, bo CV będzie odebrane jako nudne, a Ty jako chwalipięta. Trzymaj się zasady formalnej, że życiorys zajmuje jedną stronę A4.
- Na samym dole wstaw klauzulę Wyrażam zgodę na… Jest niezbędna wraz z podpisem. Jeśli wysyłasz CV elektronicznie, podpisz się w dokumencie.
Jak szukać pracy, to tylko z dobrym CV. Będziesz mieć pewność, że zrobiłaś wszystko jak należy. A jeśli ktoś nie chce Cię na pracownika – nie wie, co traci ☺