fbpx

Jak dbać o bez lilak w wazonie?

Bez lilak to jeden z ulubionych kwiatów Polaków. Kwitnie w maju i choć szybko traci urok, to w najlepszym momencie ściąga na siebie wzrok wszystkich. Friedrich Rückert – niemiecki poeta i tłumacz – powiedział takie piękne zdanie: Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce rozkwitnie. Z tą myślą nadajmy wiosenny charakter wnętrzom swojego domu, układając w nich wypielęgnowane kompozycje z bzu.

Bez lilak – majowa piękność

Maj to najpiękniejszy miesiąc w całym roku. Przez pozostałe miesiące czekamy na wiosenne kwiaty kwitnące właśnie w maju, a potem napawamy się ich pięknem, zanim stracą swój blask. Ponieważ krótki jest czas kwitnienia krzewów wiosennych, warto zapoznać się z różnymi podpowiedziami dotyczącymi tego, jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych zdobiących nasze domy.

Jednym z najpopularniejszych kwiatów maja jest bez lilak. Jeśli nie masz tego krzewu we własnym ogrodzie, to zapewne prosisz sąsiadów, aby udostępnili Ci kilka gałązek. Znamy te zwyczaje. Dla bzu wszystko. I jest to całkowicie zrozumiałe.

Gwoli przypomnienia: mamy różne rodzaju bzu (swoją drogą „bez” to nazwa zwyczajowa). Znamy bez czarny, fioletowy i biały, ale są to tylko ogólne określenia, ponieważ dzielą się one na jeszcze kilkanaście odmian.

Jak dbać o krzew bzu?

Zanim nadejdzie ten czas, że możesz umieścić w domowym wazonie piękne gałązki bzu lilaka, musisz zadbać o krzew kwitnący w ogrodzie. Jak to zrobić?

Pierwsza rzecz, o jaką trzeba zadbać, to podcinanie krzewu. Cięcie pobudza rośliny do lepszego i gęstszego kwitnienia. Rosną większe ilości młodych pędów, dzięki czemu krzew jest bardziej ukwiecony, kiedy przychodzi jego pora.

Cięcie krzewu bzu powinno się odbyć zaraz po tym, jak zostanie on posadzony do gruntu. Gałązki powinny zostać obcięte do połowy. Ale tak powinno być tylko za pierwszym razem. Po każdym sezonie, kiedy kwiaty już przestają zachwycać, a zaczynają opadać, należy usunąć kwiatostany. To po to, by następne pędy kwiatowe są zawiązywane na poprzednich. Musisz złapać dobry moment, aby nowe pędy mogły się zawiązać i by w kolejnym roku krzew bzu znowu cieszył oczy.

Jak ścinać i pielęgnować bez lilak?

Najlepsza pora na ścinanie kwiatów bzu to wczesny ranek lub wieczór. Jeśli zerwie się go w ciągu dnia, przez krótszy czas będzie świeżo wyglądał. Co ważne, gałązki należy ścinać sekatorem, a nie urywać.

Dolne listki z poszczególnych gałązek można ściąć lub oderwać, aby nie gniły w wodzie. Poza tym im więcej liści, tym więcej wody pobierze bukiet, a tym samym szybciej straci świeżość pozostawiony na przykład na cały dzień bez opieki. Ważne również (tak jak w przypadku innych kwiatów ciętych) jest to, by codziennie podcinać gałązki pod skosem, dzięki czemu będą ciągnąć wodę całą powierzchnią.

Przed podaniem odżywki do kwiatów ciętych dobrze jest zanurzyć gałązki we wrzącej wodzie. Wystarczy 20 sekund, a dzięki temu kwiaty dłużej pozostaną świeże.

Nie można zapomnieć o regularnej zmianie wody. Tylko zmienianie jej codziennie na świeżą jest w stanie utrzymać bukiet w dobrej kondycji przez długi czas.

Bez lilak może zdobić nie tylko krzewy, ale też Twój domowy stół. Wystarczy, że umiejętnie zadbasz o jego pielęgnację, a odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i jeszcze wspanialszym zapachem przez długi czas.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 15 kwietnia 2021

    […] Jak dbać o bez lilak w wazonie? […]

Dodaj komentarz

Skip to content