fbpx

Imiona dla dziecka – co można, a czego nie?

Imiona dla dziecka – co można, a czego nie?

Imię dla dziecka zwykle stanowi dla rodziców wyzwanie. Przecież trzeba nadać człowiekowi imię na całe życie. Czasem rodzice długo się nad tym zastanawiają, a czasem od dłuższego czasu mają pomysł. Imiona dla dziecka (bo w Polsce można ich nadać maksymalnie dwa) nie mogą być nadawane bez poddania się pewnym rygorom prawnym.

Imiona dla dziecka a prawo

Poniżej publikujemy pełny tekst fragmentu ustawy nt. nadawania imion dzieciom.

Dz.U.2020.463 t.j.

Art. 59. [Wybór imienia dziecka]

1.  Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.

2.  Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

3.  Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

4.  Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Również Rada Języka Polskiego, powodowana zgłoszeniami od pracowników urzędów stanu cywilnego nt. problemów przy zgłaszaniu przez rodziców imion, wypowiedziała się na temat ich nadawania. Oto niektóre zalecenia:

1. Nie powinno się nadawać imion:

a. pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.

b. pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta.

2. Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia, Lonia, Wiesiek. Natomiast można nadać dziecku imię z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie odczuwane jako imię samodzielne, np. Betina, Lena, Nina, Rita.

3. Należy bezwzględnie unikać nadawania imion budzących ujemne skojarzenia (mówi o tym ustawa), np. Belzebub, Kurtyzana, Lucyfer. Takie imiona krzywdzą dziecko.

Imiona dla dziecka – kiedy urzędnik nadaje imię?

Może się tak zdarzyć, że to urzędnik nada imię Twojemu dziecku. Istnieje kilka przypadków takiej sytuacji:

  • Rodzice mają 21 dni na zgłoszenie narodzin dziecka w urzędzie. Jeśli przegapią termin, urzędnik sam wystawia akt urodzenia i samodzielnie nadaje dziecku imię. Do sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia rodzice mają czas na zmianę imienia.
  • W przypadku gdy rodzice wybrali dla dziecka imię uwłaczające godności lub w formie zdrobniałej, urzędnik ma prawo odmówić wpisania go w akta i wybrania go samodzielnie. Podobnie wtedy, gdy imię nie pozwala na odróżnienie płci dziecka.

Warto dodać, że urzędnicy nie zastanawiają się zbyt długo nad wybraniem imienia dla dziecka. To nie ich rola. Stawiają na tradycyjne imiona dla dzieci, mocno zakorzenione w polskiej tradycji, np. Anna czy Piotr. Czasem posiłkują się również datą w kalendarzu i na podstawie tego, kogo imieniny przypadają w danym dniu, wybierają imię. Zdarza się, że nadają imię po rodzicach albo po dziadkach.

Najpopularniejsze imiona dla dziecka 2020

Według danych GOV najpopularniejsze imiona dla dziecka za rok 2020 to:

  • dla dziewczynki: Julia, Zuzanna, Zofia, Hanna, Maja, Lena, Alicja, Oliwia, Maria, Laura.
  • dla chłopca: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Franciszek, Szymon, Filip, Mikołaj, Stanisław, Wojciech.

Tych imion (i im podobnych) raczej nie powinno się nadawać dzieciom:

Adolf (Adolfina), Alfons, Belzebub, Benito, Dąb, Herod, Izrael, Judasz, Legia, Nike, Piołun, Szon.

Nie można też wybrać imienia z błędem ortograficznym, np. Channa.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content