fbpx

Ile kosztuje nowy rok szkolny dla ucznia podstawówki?

Ile kosztuje nowy rok szkolny dla ucznia podstawówki?

Kiedy zbliża się wrzesień, rodzice już zaczynają się zastanawiać, ile tym razem będzie ich kosztować wyprawka szkolna dla ich dzieci. Szkoły wychodzą naprzeciw, bo inaczej niż jeszcze dekadę temu książki otrzymuje się od starszych roczników, wypożyczając je z biblioteki. Do tego program 300+ i zawsze to jakoś łatwiej przetrwać czas rozpoczęcia roku szkolnego.

Pozostaje jednak reszta akcesoriów. Koszt wyprawki szkolnej dla jednego dziecka to średnio ok. 600–700 zł. Wlicza się w to: zeszyty, bloki, długopisy, ołówki, odzież, obuwie, pudełka na kanapki, butelki na napoje, plecaki/tornistry.

Jak zaoszczędzić na wyprawce?

Jak sprawić, by koszt wyprawki nie był zbyt obciążający dla budżetu? Stosować minimalizm i uczyć go własne dzieci. Chodzi o to, aby przekonać je, że kupowanie mnóstwa niepotrzebnych gadżetów, typu breloczków do piórnika, ozdób do ołówków itd. Warto też korzystać przez dłuższy czas z niektórych przedmiotów, np. piórników czy plecaków. Wypranie powinno przywrócić im blask. Kupowanie co roku nowych piórników, plecaków i worków na buty wcale nie jest konieczne, o ile te przedmioty się nie zużyją.

Aby zaoszczędzić na wyprawce, najlepiej udać się na zakupy bez dziecka, ale oczywiście z przygotowaną przez niego listą zakupów. Wtedy samodzielnie i racjonalnie wybierzesz towary, a dziecko nie będzie rozczarowane.

Oczywiście to, ile ostatecznie będzie kosztować wyprawka, zależy od upodobań dzieci i możliwości rodziców. Można bowiem znaleźć plecak za 30 zł (np. w supermarkecie), ale można też wydać na niego 150 zł (w ekskluzywnych sklepie). Podobnie w przypadku ubrań.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content