fbpx

Fotografia artystyczna na wesele. Dobry wybór?

Fotografia artystyczna to dziedzina sztuki. W niej artyści, czyli fotografowie, spełniają się. Artystyczne ujęcia wykonywane są także podczas ślubu i wesela. Czy to dobry wybór na tak wyjątkową uroczystość?

Cechy fotografii artystycznej

Fotografia artystyczna wiedzie prym wśród zdjęć wykonywanych na ślubach i weselach. Pewnie dlatego, że są to zdjęcia nie komercyjne, ale bardzo oryginalne. A przecież większość par młodych marzy o tym, żeby zdjęcia z wesela były jak najbardziej oryginalne.

Fotografia artystyczna cechuje się tym, że jest wykonywana zgodnie z wewnętrznym przekonaniem autora, czyli fotografa. Oczywiście, para młoda też ma coś do powiedzenia w tej kwestii, jednak zwykle, decydując się na konkretnego fotografa, decyduje się również na styl, jakim się on posługuje.

I tu właśnie pojawia się problem. Bo jeśli styl danego fotografa Wam nie odpowiada, a on nie chce go nagiąć i zmienić specjalnie dla Was, to co wtedy? W tym przypadku stanę po stronie fotografów – wybierzcie innego. Rynek jest pełen różnych propozycji. Ten specjalizuje się w ujęciach czarno-białych, a tamten w retro. Ten, który pracował na weselu koleżanki, uwielbia nowoczesność, a ten, którego zdjęcia oglądałaś w internecie, posługuje się tradycyjnym sprzętem. Możliwości jest wiele, więc jeśli jeden styl Ci nie odpowiada, to szukaj dalej. No chyba że do wesela mało czasu, wybór niezbyt duży – to wtedy musisz z czegoś zrezygnować.

Fotografia artystyczna i szczegóły do ustalenia

Wielu fotografom weselnym przyświecają słowa Roberta Bressona: Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył. Nawet jeśli fotograf wykonuje sesje zdjęciowe i robi zdjęcia na bieżąco podczas uroczystości według własnego planu, to i tak musicie przedstawić mu swoje wizje. Konieczne jest spotkanie w cztery oczy i podpisanie umowy – dzięki temu odpowiednio wcześnie stwierdzicie, czy dobrze będzie się Wam współpracowało. Także narzeczeńskie sesje zdjęciowe  pozwalają poznać fotografa takiego, jaki jest przy pracy.

Co koniecznie trzeba dowiedzieć się podczas rozmowy z fotografem?

  • ile zdjęć Wam przekaże po weselu – fotografia artystyczna cechuje się tym, że liczy się nie ilość, ale jakość. Zwróćcie uwagę na liczbę zdjęć, jaką gwarantuje Wam fotograf, aby potem nie było rozczarowania, że jest ich za mało,
  • do której godziny fotograf zostanie na weselu – żeby się nie okazało, że np. oczepiny nie są wpisane w warunki umowy,
  • kiedy wpłaca się pełną kwotę za usługę – przed weselem czy po weselu? Jeśli przed, to lepiej ją uregulować w terminie, żeby fotograf przyjechał w dniu ślubu według umowy J,
  • co wchodzi w cenę usługi – czy fotoksiążka jest w cenie usługi fotografowania, czy zamawia się ją osobno? Czy otrzymacie zdjęcia na płycie CD, innym nośniku, a może w cenie jest tylko link do galerii?
  • czy fotograf ma upoważnienie do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych? – to ważne, w niektórych przypadkach może się okazać, że ksiądz nie wpuści jegomościa do świątyni (zwłaszcza, jeśli jest zabytkowa) i ze zdjęć ślubnych nici.

Fotografia artystyczna to bardzo dobry wybór na wesele. Potwierdzają to decyzje wielu par młodych, które właśnie na artystyczne ujęcia się decydują. Tak wyjątkowa okazja musi być wyjątkowo uwieczniona. Wujek biegający z aparatem i robiący „naturalne” zdjęcia? Jak najbardziej, ale raczej na poprawinach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content