fbpx

Filmy oscarowe ostatnich lat

Film oscarowe to filmy warte obejrzenia – zapewniają obcowanie z dobrym kinem. Często decyzje Akademii Filmowej budzą kontrowersje. Jednak aby móc wyrazić swoją opinię, trzeba po prostu… sięgnąć po pilot do telewizora.

Filmy oscarowe na przyjemny wieczór

Jeśli nie masz pomysłu na to, jaki film obejrzeć z chłopakiem albo mężem wieczorem, spójrz na podpowiedzi pochodzące prosto od Akademii Filmowej. Filmy oscarowe ostatnich lat to bardzo dobre kino, które po prostu trzeba znać. Jeśli za każdym razem, kiedy masz ochotę na oglądanie filmu, tracisz godzinę na znalezienie dobrego tytułu, to postaw na sprawdzone opcje.

Poniżej trzy filmy oscarowe z ostatnich trzech lat, które zwyciężyły w kategorii „najlepszy film”, wraz z krótkim opisem:

Filmy oscarowe 2019

2019 – „Parasite”
Ocena na Filmwebie: 8,1
Gatunek: dramat

Parasite - Film&TV Kamera
źródło: filmtvkamera.pl

To film w reżyserii Koreańczyka Bong Joon-ho, który pełen jest sprzeczności. Raz bawi, raz sprawia, że włosy stają dęba: od satyry po thriller można powiedzieć. Jedno jest pewne – emocji podczas jego oglądania na pewno nie braknie. Rzecz dzieje się w Korei Południowej. To opowieść o rodzinie mieszkającej na poziomie rynsztoka, która dostaje szansę wejścia na poziom ludzi z wyższej klasy społecznej. Film traktuje o nierównościach w społeczeństwie, o próbie walki z nimi, ale też o ambicjach niezdolnych do podjęcia normalnej pracy ludzi.

Bong Joon-ho jest znany widzom z nietypowych konceptów wykorzystywanych z filmach. I tutaj ich nie brakło.

Filmy oscarowe 2018

2018 – „Green Book”
Ocena na Filmwebie: 8,2
Gatunek: dramat, komedia

Polon92 - blog - Filmweb
źródło: filmweb.pl

To opowieść o nietypowej przyjaźni między czarnoskórym pianistą Donem Shirleyem a jego kierowcą Frankiem „Tonym Warą” Vallelongiem, którzy mieli spędzić ze sobą osiem tygodni podczas trasy koncertowej. W filmie poruszane są również tematy dotyczące tożsamości, przynależności do grupy. Don Shirley jest pianistą, który posiada wysoki status społeczny jako artysta, ale niski jako osoba czarnoskóra. Tony z kolei ma kochającą rodzinę i wielu wspierających go przyjaciół, ale żyje na Bronksie, szukając okazji do zarobienia pieniędzy.

To film o tolerancji, o nierównościach społecznych i o rasizmie – akcja rozgrywa się w latach 60. XX w. Tytuł odnosi się do książeczki, którą każdy czarnoskóry musiał mieć przy sobie w tym czasie, jeśli chciał bezpiecznie podróżować po USA. Film jest oparty na faktach.

Filmy oscarowe 2017

2017 – „Kształt wody”
Ocena na Filmwebie: 6,4
Gatunek: fantasy

Kształt wody (2017) - Filmweb
źródło: filmweb.pl

Lata 60. XX w, USA. Bohaterką jest samotna i niema kobieta, która pracuje w rządowym laboratorium jako woźna. Pewnego dnia odkrywa, że w laboratorium znajduje się istota, na której naukowcy przeprowadzają doświadczenia. Wielu krytyków określa film jako baśń dla dorosłych. Najkrócej można powiedzieć, że to film o tolerancji i o ogromnej empatii.

Potrzebujesz filmu na wieczór z chłopakiem, a może chcesz spędzić samotny wieczór z dobrym kinem? Zerknij na nasze podpowiedzi, wśród których możesz znaleźć coś dla siebie.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. 5 czerwca 2020

    […] nie znajduje się na liście filmów oscarowych, mimo że w 2012 r. ogłoszono, że jest francuskim kandydatem do tej nagrody. To jedna z […]

  2. 6 czerwca 2020

    […] Filmy oscarowe, które znajdują się na poniższej liście, to arcydzieła. Jeśli nudzisz się wieczorami, wykorzystaj czas efektywnie – zapoznaj się z twórczością mistrzów współczesnego kina. […]

  3. 14 czerwca 2020

    […] listy filmów oscarowych „Milczenie owiec” dołączyło w 1992 r., kiedy otrzymało nagrody w aż pięciu […]

Dodaj komentarz

Skip to content