fbpx

Egzema dłoni – przyczyny i postępowanie

Egzema dłoni – przyczyny i postępowanie

Egzema na dłoniach to rodzaj stanu zapalnego, który może się pojawiać na zewnętrznej i wewnętrznej stronie dłoni, również między palcami. Oprócz tego, że na skórze pojawiają się wyraźne ślady obecności zapalenia, może dokuczać także świąd, łuszczenie się i uczucie nieprzyjemnego przesuszenia i ściągnięcia. Kiedy intensywne drapiemy tam, gdzie swędzi, dodatkowo mogą się pojawić rany.

Egzema dłoni – przyczyny

Przyczyny egzemy dłoni są przeróżne. Może to być stosowanie detergentów na odkrytą skórę (np. podczas sprzątania mieszkania), niektóre leki, a nawet kosmetyki. Niektóre składniki przyjmowanych pokarmów także mogą mieć związek z pojawianiem się na dłoniach egzemy. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu, np. wrażliwości na pewne składniki kosmetyku czy leku. Dopiero kiedy będziesz potrafiła podać przyczynę pojawiania się egzemy, dasz radę ją leczyć.

Egzema dłoni – jak sobie z nią radzić?

Jeśli ustalisz, że ślady na skórze pojawiają się w wyniku stosowania przez Ciebie detergentów, postaraj się zamienić je na inne, bardziej naturalne lub – jeśli to niemożliwe – zakładać rękawiczki za każdym razem, kiedy sprzątasz. Po sprzątaniu natomiast dokładnie umyj ręce czystą wodą z mydłem.

Aby nie podrażniać tego, co już pojawiło się na skórze, wychodząc na zewnątrz podczas zimy, wybieraj rękawiczki tylko z naturalnych materiałów. Dzięki temu unikniesz pogorszenia stanu swoich dłoni. Poza tym staraj się na wystawiać dłoni na działanie silnych temperatur – ani jej nie przegrzewaj, ani nie wychładzaj (np. unikaj zbyt długich ciepłych kąpieli).

Jeśli stwierdzisz (np. z pomocą lekarza), że za egzemę odpowiada jakiś składnik pokarmowy, odrzuć go ze swojej diety. Pamiętaj też, aby nie spożywać potraw mocno przyprawionych, ostrych i ciężkostrawnych, które mogłyby wpływać na pogłębianie się egzemy. Dania pełne konserwantów odrzuć całkowicie.

W przypadku gdy na egzemę wpłynęły konkretne leki lub kosmetyki – odstaw je, aby nie pogłębiały kiepskiego stanu dłoni. Do mycia się używaj przede wszystkim emolientów, które natłuszczają i nawilżają skórę.

Egzema nie jest chorobą zakaźną, więc nie można się nią zarazić przez dotknięcie dłoni chorej osoby. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o poradę do lekarza, który rozpozna sytuację, przyglądając się bezpośrednio Twojej skórze.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content