Dziegieć brzozowy – cechy i zastosowanie



Dziegieć brzozowy to środek używany w kosmetyce, który można kochać, a można też nienawidzić. Dowiedz się więcej na temat jego właściwości.
Jak powstaje dziegieć brzozowy?
Dziegieć brzozowy to specyfik (to słowo użyte celowo, ponieważ to coś bardzo specyficznego), który nazywany jest także smołą drzewną. Już od wieków znajduje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ cechuje się pozytywnym wpływem na skórę, włosy.
Dziegieć brzozowy otrzymuje się w procesie suchej destylacji drewna lub kory. Drewno lub korę podgrzewa się w temperaturze od 400°C do 1000°C na sucho, czyli bez dopływu powietrza. Gazy i pary powstające w czasie podgrzewania następnie się skraplają, dając produkt końcowy, czyli dziegieć.
Do czego wykorzystać dziegieć brzozowy?
Dziegieć brzozowy to najpopularniejszy spośród wszystkich rodzajów smoły drzewnej. Świetnie się sprawdza do łagodzenia problemów skórnych i nadawania cerze oraz skórze całego ciała lepszego wyglądu. Ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze, antyseptyczne i dezynfekujące.
Nadaje się do walki z problemem łupieżu. Regularne i umiejętne stosowanie pozwala na usunięcie sypiącego się problemu. Usunie także trądzik oraz pomoże radzić sobie z łojotokiem. Co ciekawe, jest w stanie także poprawiać wygląd blizn.
Jeśli nie ufasz etykietom, zawsze sprawdzaj skład danego kosmetyku, aby dowiedzieć się, co zostało w nim zawarte. Dziegieć brzozowy kryje się pod różnymi nazwami: Pix Betulae, Betula Yar, Oleum muscoviticum, Oleum Rusci, Birch Tar Oil, Oleum Betulae, Birkenteer, Pyroleum Betulae.
Jeśli znasz dziegieć albo przynajmniej o nim słyszałaś, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że ma jeden podstawowy minus, który wiele osób zupełnie odrzuca od kosmetyku. To zapach, który może przypominać smołę, dym z komina, stare skarpetki, benzynę lub pomieszanie wszystkich tych nieciekawych aromatów.
Zapach pozostaje na włosach nawet po dokładnym wypłukaniu, zatem ten specyfik nadaje się do stosowania wyłącznie w przypadku jakichś problemów skórnych. Na pocieszenie można dodać, że przy którymś użyciu da się przyzwyczaić do nieprzyjemnego zapachu i nie odczuwać go aż tak intensywnie jak na początku.
Rodzaje kosmetyków z dziegciu brzozowego
Jako że dziegieć sprawdza się przy różnych problemach kosmetycznych, powstają z niego kosmetyki różnych rodzajów dopasowane do potrzeb i łatwe w zastosowaniu do konkretnego miejsca na ciele:
- mydło – sprawdzi się na przykład do mycia cery trądzikowej,
- szampon – w tej postaci dziegieć sprawdzi się do mycia włosów, które są dotknięte problemem łupieżu,
- maseczki do twarzy – idealne przy problemach skórnych,
- olejek dziegciowy – ma szerokie zastosowanie, można go nakładać zarówno na skórę twarzy, jak i na skórę głowy.
Dziegieć brzozowy – uwaga, nie przesadź!
Pamiętaj, że kosmetyków z dziegciem nie powinno się używać za długo. Po kuracji na przykład dwutygodniowej należy zrobić przerwę tej samej długości. W innym przypadku dziegieć zadziała przeciwko nam.
Pamiętaj też, by nie stosować dziegciu na powierzchni skóry większej niż 30%. Jeśli masz taką potrzebę, użycie go skonsultuj z dermatologiem.
Dziegciu pod żadną postacią nie powinno się stosować w ciąży, ponieważ może on działać toksycznie na płód.
Przeczytaj również: