fbpx

Domowe maseczki na twarz z kuchennego bogactwa

Domowe maseczki na twarz mają tę zaletę, że wiesz dokładnie, jaki posiadają skład. Poza tym nie zawierają żadnych szkodliwych dla skóry substancji. No i są oczywiście tańsze niż te kupowane w sklepach. Czy tak samo skuteczne? Tak! A może nawet bardziej.

 

Dlaczego domowe maseczki?

Domowe maseczki na twarz są coraz popularniejsze. Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosmetykach, a jednocześnie dać swojej cerze to, co najlepsze, zdecyduj się na pielęgnację domowymi sposobami. Pomysłów jest mnóstwo.

Twoja ulubiona drogeria właśnie wprowadziła na półki nową maseczkę? I pewnie na dodatek opakowanie tego kosmetyku jest tak porywające, że tylko święty by się nie oparł? A ty nie pretendujesz to takiego miana, dlatego raz-dwa i maseczka ląduje w Twoim koszyku. Ale zaraz, zaraz. Przecież tutaj są jeszcze inne rodzaje: nawilżająca, złuszczająca, oczyszczająca… Jak mus to mus. Bierzesz wszystkie.

Stop! Zatrzymaj się i zastanów. Może lepiej samej wykonać taką maseczkę, nie wydając milionów i jednocześnie nie prezentując swojej cerze sztucznych dodatków. Domowe maseczki na twarz (podobnie zresztą jak inne domowe kosmetyki) są świetnym sposobem na naturalne i dokładne zadbanie o potrzeby cery. Ja sama maseczki nigdy nie kupiłam, bo uważam, że im mniej ingerencji niechcianych i szkodliwych substancji, tym lepiej. Wolę sama przygotować coś naturalnego i sprawdzonego.

 

Maseczka na twarz dobra na wszystko

Maseczka na twarz zrobiona w domu może być wykorzystana w każdym celu. Nawilży, odświeży, oczyści, ujędrni, rozjaśni – tak samo jak ta ze sklepu. Co by nie być gołosłownym – kilka propozycji, które mnie bardzo przypadły do gustu.

 

  • Do cery suchej – domowa maseczka z awokado

Wystarczy kupić dojrzałe awokado i jogurt naturalny. Obrany i pokrojony owoc zmiksować z dwoma łyżkami jogurtu. Taką mieszaninę nałożyć na twarz na ok. 20 minut, a potem dokładnie zmyć.

Dlaczego awokado? Bo znajdują się w nim witaminy A, B, C, E, K, magnez, miedź, żelazo i kwas foliowy.

 

  • Na odżywienie skóry – maseczka z banana

Potrzebne będą: mały banan, miód, śmietana. Banana należy rozgnieść widelcem, dodać do niego łyżkę miodu i dwie łyżki śmietany i zmieszać. Mieszankę nałożyć na twarz na ok. 15 minut. Potem dokładnie zmyć.

Dlaczego banan? Bo jest bogaty w witaminy: B, C, E, PP, a także w niacynę, potas, beta-karoten, selen, żelazo i wiele innych składników odżywczych.

 

  • Na oczyszczenie albo na rozjaśnienie – maseczka na twarz z ogórka

Umytego i nieobranego ogórka pokroić w plastry i położyć na skórze twarzy na ok. 20 minut. Potem zdjąć jego kawałki i przepłukać cerę letnią wodą.

Drugi sposób zakłada wykorzystanie ogórka, cytryny i jogurtu naturalnego. Ogórka należy zetrzeć na tarce, dodać łyżkę soku z cytryny i dwie łyżki jogurtu. Zmieszać i nałożyć na twarz na ok. 20 minut.

Dlaczego ogórek? Bo zawiera witaminy A, B, C, E, sole mineralne i kwasy organiczne. Pomaga rozjaśnić przebarwienia, oczyścić i nawilżyć cerę.

 

  • Na złagodzenie podrażnień i nadanie elastyczności – maseczka z siemienia lnianego

Dwie łyżki siemienia lnianego wystarczy zalać szklanką wody i zagotować. Potem odczekać, aż mieszanka ostygnie. Nakładając na gazę, należy rozprowadzić po twarzy. Warto to zrobić na leżąco, bo maseczka będzie miała formę śluzu i może początkowo spływać z twarzy. Można też poprosić kogoś o pomoc.

Dlaczego siemię lniane? Ponieważ znajdują się w nim kwasy omega-3 i omega-6, cynk.

 

Przygotowanie cery pod maseczkę

Pod każdą maseczkę (tę domową i tę z drogerii) trzeba odpowiednio przygotować cerę, żeby drogocenne składniki mogły dokładnie w nią wniknąć. Gołym okiem tego nie widać, ale jeśli na cerze zostają resztki makijażu czy innych zanieczyszczeń z całego dnia, to nawet domowe maseczki na twarz nie zadziałają tak, jak powinny.

Maseczka na twarz powinna być naniesiona na skórę dokładnie oczyszczoną z makijażu i innych zabrudzeń. Dlatego najlepiej nakładać ją wieczorem, kiedy cera jest już przygotowana do snu. Po oczyszczeniu warto jeszcze wykonać peeling całej twarzy, aby usunąć resztki naskórka i pozwolić cerze „otworzyć się” na przyjęcie nowych składników, które mają ją odżywić. Warto też wykonać parówkę skóry twarzy (czyli nachylić przykrytą ręcznikiem głowę nad miską z wrzątkiem), aby rozszerzyć pory.

Maseczkę wystarczy stosować 2-3 razy w tygodniu.

Domowe maseczki mają tę zaletę, że są dużo skuteczniejsze od kremów. Zostało to poparte badaniami. Działają szybko, a na dodatek nie trzeba ich stosować codziennie, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Zachęcam, bo sama doświadczyłam ich świetnego działania.

 

Karolina Mrozek | Autor wlustrze.pl


Karolina Mrozek

Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 2 listopada 2018

    […] Jako osoba niedoświadczona zwróć uwagę na to, czy makijażystka jest skłonna dawać Ci dobre rady dotyczące pielęgnacji cery przed ślubem. Peelingi, odpowiednie do typu cery kremy, regulacja brwi, nawilżanie ust – to tylko niektóre z elementów, na jakie dobra makijażystka zwróci Twoją uwagę. Jeśli zadbasz o cerę wcześniej, to makijaż będzie lepiej wyglądał i lepiej się trzymał przez cały dzień. A jeśli kosmetyczka nie poda Ci porad, to po prostu o nie zapytaj. A jeśli i to nie pomoże, zwyczajnie skorzystaj z naszych porad. […]

Dodaj komentarz

Skip to content