fbpx

Dobre śniadanie, smaczna kolacja. Jak dobrać herbatę do posiłku?

Dobre śniadanie w Twoim domu nie może się odbyć bez wypicia kubka herbaty? Pewnie nie tylko u Ciebie. Uwielbiamy pić herbatę. Warto wiedzieć, jak dostosować rodzaje herbaty do konkretnych posiłków.

Dobre śniadanie z łykiem herbaty, czyli co do czego pasuje?

O cudownych właściwościach herbaty chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Cała prawda o niej zawiera się w słowach Williama Gladstone’a: Jeśli jest ci zimno, herbata cię ogrzeje. Jeśli jest ci gorąco, herbata cię ochłodzi. Jeśli jesteś pobudzony, herbata cię uspokoi. O ile nie masz jakichś problemów trawiennych, to dobre śniadanie możesz zwieńczyć kubkiem dobrej herbaty. Rodzajów herbaty jest mnóstwo, więc warto wiedzieć, która będzie pasować do danego posiłku. To zupełnie tak jak z winem – białe do ryb, białych mięs, czerwone do delikatnych serów i czerwonych mięs. A jak to jest w przypadku herbaty?

Na śniadanie zwykle zjada się coś lekkiego – chleb z wędliną i serem, dżem, jajko. Do takiego lekkiego śniadania (typu kontynentalnego) sprawdzą się następujące rodzaje herbat: Yunan, cejlońska, indonezyjska, Assam, Kenya, Darjeeling.

Jeśli jednak masz rano trochę więcej czasu i naszła Cię ochota, żeby przygotować dobre śniadanie w stylu angielskim, to sprawdzą się: herbata cejlońska, Kenya, mieszanki afrykańskie i także Assam.

Także pyszny, zdrowy obiad wymaga odpowiedniego okraszenia. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pięknej sylwetki, a dodatkowe kilogramy Cię odstraszają, to przed zjedzeniem obiadu wypij zieloną herbatę. Wypełni ona żołądek, dzięki czemu zjesz mniej.

Herbatę dobiera się w zależności od tego, co jest na obiad:

  • dziczyzna – czarna herbata Earl Grey, cejlońska, jaśminowa, Kenya,
  • czerwone mięsa – herbata czarna,
  • drób, ryby, warzywa, sushi – zielona herbata, Oolong,
  • jagnięcina, cielęcina – herbata biała,
  • jajka – herbata czarna Earl Grey,
  • deser – herbata cytrynowa,
  • pikantne potrawy – herbata miętowa, jaśminowa, Oolong, Darjeeling.

Jako że smaczna kolacja to już ostatni posiłek w ciągu dnia, tutaj można postawić na herbaty owocowe. Mają one działanie wyciszające, odprężające (zwłaszcza ten ich cudny aromat!). Pamiętaj, że przed snem nie warto pić zbyt dużej ilości herbaty, żeby nie mieć problemów z zaśnięciem.

Wybierając herbatę, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Kupując herbatę liściastą, mamy większą pewność, że nie pijemy… śmieci. Ostro brzmi, ale to prawda – w torebkach znajdują się malutkie kawałki liści, a często towarzyszą im różne inne drobiny, które niekoniecznie chciałybyście pić. A jeśli wolicie herbatę w torebkach i żadna siła Was nie przekona, żeby z nich zrezygnować, to wybierajcie takie torebki, przez które wszystko widać. Przezroczyste woreczki, przez które możesz popatrzeć na listki, to krok producentów w stronę klienta. W ten sposób herbaty pakują ci, którzy nie mają nic do ukrycia.

Dobrych herbat nie szukaj na półkach sklepowych na wysokości swojego wzroku. Tam znajdziesz te, które najlepiej się sprzedają, czyli… są herbatami z dodatkiem niespodzianek.

Dobre śniadanie będzie naprawdę dobre wtedy, kiedy dobierzesz do niego odpowiedni rodzaj herbaty. Zawsze pijesz po prostu swoją ulubioną? Sięgnij po coś nowego i przekonaj się, że naprawdę pasuje.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz