fbpx

Cudze chwalicie… Polskie produkty

Cudze chwalicie… Polskie produkty

Polskie produkty kupowane przez nas to wsparcie dla polskiej gospodarki. Dowiedz się, jak poznać, które produkty są polskie. To bardzo łatwe.

Cudze chwalicie, swego nie znacie – tym znanym przysłowiem należałoby zacząć wypowiedź na temat polskich produktów. Pandemia koronawirusa przyczyniła się do częstszego dyskutowania na tematy dotyczące gospodarki. Pojawiają się oczywiście kwestie upadku polskiej gospodarki, utraty pracy itd. A wśród nich na wierzch wyłania się pewien motyw – kupowania tego, co polskie. W ten sposób można (i to nie tylko w dobie koronawirusa) dbać o gospodarkę własnego kraju i wspierać lokalnych przedsiębiorców.

Polskie produkty – zalety

Największym plusem polskich produktów jest jakość. Weźmy na tapet owoce i warzywa. Te, które pochodzą z polskich upraw, są świeższe i wyższej jakości, nie zepsują się dwa dni po zakupie, ponieważ nie pochodzą z importu. Wszystkie owoce i warzywa importowane (mimo że dużo tańsze) nie dorównują polskim produktom pod względem jakości. To, co importowane, najczęściej pochodzi z wielkich upraw od wielkich przedsiębiorstw zajmujących się właśnie sprzedażą zagraniczną. To, co z Polski, najczęściej pochodzi z mniejszych przedsiębiorstw stawiających na dobry produkt.

Plusem polskich produktów spożywczych jest także to, że są bardziej naturalne. Jeśli produkt wędruje z innego kontynentu, to siłą rzeczy musi być zabezpieczony przed szybkim zepsuciem. W grę wchodzą środki zabezpieczające. Popularnym rozwiązaniem jest także system zbierania owoców i warzyw jeszcze zanim dojrzeją, a potem, przed dotarciem do sklepu, poddawane dojrzewaniu w dojrzewalniach.

Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o produkty spożywcze. Wszystkie inne polskie branże także warto wspierać, jednak za pomocą powyższych przykładów najłatwiej opisać zależności.

Polskie produkty to wsparcie polskiej gospodarki

Kupując polskie produkty, wspierasz polską gospodarkę. Pieniądze, które wydajesz, trafiają do rodzimych przedsiębiorców czy rolników, którzy zajmują się sprzedażą głownie na rynku polskim.

Kupowanie polskich produktów to tak zwany patriotyzm ekonomiczny. Wydajesz pieniądze, a one zostają w Twoim kraju. Nie zakłada on zakazu kupowania produktów obcego pochodzenia, ale zachęca, by robić zakupy uważniej, bacząc na to, skąd pochodzą.

Jak rozpoznać polskie produkty?

Świadomy konsument potrafi czytać skład zamieszczony na opakowaniu. Powinien także wiedzieć, jak odczytać, czy dany produkt pochodzi z Polski. Taka informacja również jest dostępna na opakowaniu.

Warto zerknąć na początek kodu kreskowego. Prefiks zarezerwowany dla Polski to 590. Oznacza, ze dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce.

Drugim sposobem jest aplikacja Pola, dzięki której za pomocą smartfona można sprawdzić, skąd pochodzi dany produkt. Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu, aby uzyskać szczegółowe informacje. Aplikacja Pola informuje m.in.:

  • jaki jest procentowy udział polskiego kapitału w danej firmie,
  • czy firma produkuje w Polsce,
  • czy prowadzi badania w Polsce,
  • czy jest zarejestrowana w Polsce (czyli czy płaci w Polsce podatki),
  • czy firma nie jest częścią zagranicznego koncernu.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie polskie przedsiębiorstwa w taki sam sposób wspierają gospodarkę i wykorzystują polskie zasoby. Korzystając z aplikacji Pola, można poznać więcej interesujących na treści.

Polskie produkty są dla nas tym cenniejsze, że wspierają nasz rozwój. Kupując je, sprawiasz, że obieg pieniądza zamyka się na terenie naszego kraju.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content