fbpx

Biografie, które inspirują kobiety

Biografie, które inspirują kobiety - WLUSTRZE - grafika tytułowa
Biografie, które inspirują kobiety | wlustrze.pl

Biografie, które inspirują kobiety, nasuwają się na myśl dość szybko. Są albo były takie charaktery, które do dziś powalają autentycznością. I motywują.

Biografie, które inspirują kobiety

W historii świata są takie nazwiska, które znają wszyscy. Są takie osoby, które w każdej kobiecie (i często także w mężczyźnie) wzbudzają pozytywne uczucia. I podziw. Biografie, które inspirują kobiety, najczęściej dotyczą właśnie kobiet. Tych, które uczą swoim doświadczeniem. Uczą jak żyć. I jak nie dać się stłamsić przez świat.

O kobietach głośno w ostatnich latach. Początek „ery kobiet” z własnego doświadczenia określiłabym na jakieś 12/13 lat wstecz. Wtedy dało się zaobserwować takie zjawisko – kobiety stawały się dyrektorami. Czy raczej dyrektorkami szkół. Cóż za zmiany zawitały pod nasze strzechy!

A teraz? Dziewczyny wyklęte, Dziewczyny wojenne, Morowe Panny i parę podobnych tytułów i nazw. Te akurat związane z wojną, ale zakres tematyczny jest szeroki. Filmy biograficzne też lubią tematy o kobietach. Wystarczy wymienić Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej czy Kwiat pustyni.

Kobiety inspirują się kobietami. To ważne. I potrzebne.

Kobiece biografie, które inspirują kobiety

Jeśli chcesz poznać biografie, które inspirują kobiety, to najłatwiej poszukać dobrego filmu. Filmy biograficzne pozwalają wyobrazić sobie bohaterkę z krwi i kości.

Mój pierwszy typ to Maria Skłodowska-Curie, dramat biograficzny w reżyserii Marie Noelle. Postać polskiej fizyczki i chemiczki, odkrywczyni dwóch pierwiastków, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla inspiruje kobiety na całym świecie. Ta opowieść filmowa jest wierna faktom. Opisuje jedną z najciekawszych osób XX wieku, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła stopień doktora. Jako jedyna w historii dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla z dwóch dziedzin! Ale to nie wszystko. Bo była przede wszystkim żoną i matką. Ale o tym mówi się mniej. To przecież takie prozaiczne. Dlaczego ją kochamy? Bo jest symbolem wspinania się kobiet na szczyt. Symbolem emancypacji.

wlustrze.pl | Biografie, które inspirują kobiety

Polecam do obejrzenia któregoś leniwego wieczora. Może to dobry wybór np. na randkę z chłopakiem.

O książki biograficzne także nie trudno. Myślę, że trafię w punkt, podając teraz nazwisko Diany Spencer. Nie kojarzysz? Bo stała się znana, kiedy zaczęła nosić nazwisko po mężu. To oczywiście księżna Diana, zmarła tragicznie synowa królowej Elżbiety. I pierwsza żona księcia Karola. Jeśli biografie, które inspirują kobiety, miałyby nie zawierać jej nazwiska, to lista byłaby niepełna. Diana jest wzorem dla kobiet z całego świata. Kochają ją setki dziewcząt i dojrzałych pań. Dlaczego? Bo pochodziła z bajki.

Tak się przynajmniej wydawało, dopóki nie zmarła tragicznie. Teraz mówi się o niej jako o osobie skrzywdzonej: przez męża, przez rodziców, przez całą rodzinę królewską. Kobietę samotną i poranioną. Chorą na bulimię i depresję. A jednocześnie błyszczącą w ujęciach filmowców i fotografów, „ostatnią ikonę XX wieku”. W naszej pamięci to synonim stylu i elegancji i działająca charytatywnie zwykła dziewczyna. O swoim życiu mówiła tak: Wcześniej byłam nikim. W następnej chwili byłam księżną Walii, matką, zabawką mediów i członkiem rodziny królewskiej, a to stanowczo za dużo do zniesienia dla jednego człowieka.

Największym hitem książkowym, jeśli chodzi o historię życia tej postaci, jest Diana. Moja historia autorstwa Andrew Mortona. Do jej powstania przyczyniła się sama bohaterka. To ona przekazała autorowi nagrania z codziennego życia. Nagrania przełomowe do zrozumienia jej życia i śmierci. Polecam, bo to jedna z niesamowitych kobiecych historii, którą chyba trzeba znać.

Książki i filmy biograficzne o kobietach są jednymi z ulubionych gatunków kobiecych. Nic w tym dziwnego. W końcu w życiu znanych postaci zawsze odbija się wizerunek zwykłych ludzi. Takich jak ja i Ty.


Karolina Mrozek | Autor wlustrze.pl

Karolina Mrozek
Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.
Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz