fbpx

ABC gospodyni domowej. Symbole prania i symbole na metkach

Symbole prania są ważną informacją, która pomaga zadbać o ubrania. Nie wszystkie wiemy, co oznaczają. A przecież tak bardzo ułatwiają życie!

Symbole prania na ratunek

Pranie, sprzątanie, gotowanie, dzieci i praca zawodowa. Tyle na Twojej głowie. Nie, nie kura domowa. House-manager J I z tego wszystkiego zniszczyłaś ulubioną bluzkę albo, co gorsza, nową sukienkę? Użyłaś tego samego programu do prania co zawsze i pierwszy raz zdarzyło Ci się coś zniszczyć? Niech to będzie po raz ostatni. Symbole prania znajdują się na każdej metce. Znając je, nie popełnisz drugi raz tego samego błędu.

Kupując ubranie, od razu odcinasz metkę, żeby nie drapała Cię w skórę? Zanim to zrobisz, sprawdź, jakie zalecenia na niej pozostawiono. Symbole prania, jakie są na niej umieszczone, pozwalają zadbać o ciuch. Mówią o tym, które ubrania można prać w pralce, w jakiej temperaturze, czy można wirować, czy może w grę wchodzi tylko pranie ręczne.

Co oznaczają poszczególne symbole prania?

Poszczególne symbole na metkach odnoszą się przede wszystkim do tego, jak można prać dane ubrania. A dalej do tego, jak suszyć, prasować itd. To ważne, bo nie wszystkie materiały można prać w wysokiej temperaturze, nie wszystkie można suszyć w suszarce itd.

prać w temperaturze 30 stopni

prać w temperaturze 40 stopni

prać w temperaturze 60 stopni

prać w temperaturze 90 stopni

Jak widać do tej pory, pranie z wykorzystaniem oznaczeń wcale nie jest trudne. Każda kropka oznacza wzrost temperatury. Jeśli zapamiętasz, że jedna to najniższa możliwa temperatura, czyli 30 stopni, bez problemu dojdziesz do tego, że każda następna to wzrost o 20–30 stopni. A że pomiędzy 60 a 90 nie ma żadnej temperatury, którą wykorzystuje się do prania, sprawa jest prosta – 4 kropki to 90 stopni.

prać z zachowaniem ostrożności

prać delikatnie

prać ręcznie

Tutaj ważna uwaga. Pranie ręczne oznacza… pranie ręczne. Rękami. Za pomocą rąk. Nie oznacza wrzucania do pralki na program, który nazywa się „pranie ręczne”. Wtedy to nadal jest pranie w pralce.

nie prać

Ale jak to nie prać? I chodzić w brudnym przez lata? Nie. Oddać do pralni chemicznej. Tam wiedzą, co mają zrobić.

Inne symbole na metkach ubrań:

  • suszenie

nie suszyć w suszarce

 nie suszyć

suszyć starannie rozwieszone

 suszyć w pozycji pionowej

suszyć w pozycji poziomej

suszyć w cieniu

suszyć w suszarce

nie suszyć w suszarce

suszyć w niskiej temperaturze

suszyć normalnej temperaturze

  • prasowanie

nie prasować

można prasować w temp. 200 stopni

 można prasować w temp. 150 stopni

 można prasować w temp. 110 stopni

  • wybielanie

 można wybielać

nie można wybielać i chlorować

stosować wybielacze tlenowe

można chlorować

  • inne

czyścić chemicznie

nie czyścić chemicznie

Symbole na metkach ubrań są o tyle pomocne, że pomagają zadbać o ubrania i odpowiednio je wyczyścić. Jeśli nie jesteś w stanie nauczyć się wszystkich na pamięć, nic nie szkodzi. Wcale nie musisz. Dobra gospodyni domowa musi wiedzieć, gdzie szukać informacji. Zawsze możesz wydrukować i powiesić listę symboli nad pralką, obok żelazka itd., aby przypominały Ci w odpowiednim momencie to, co trzeba.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz