fbpx

3 książki, które warto przeczytać w tym miesiącu

Książki, które warto przeczytać, to nie tylko te ze szkolnej podstawy programowej. Lista jest dużo dłuższa! Kilka propozycji znajduje się poniżej.

Co warto przeczytać? Propozycje tytułów

Daj sobie chwilę dla siebie i sięgnij po książkę. Dowiedz się, co w świecie słychać, jakie są nowe książki, które warto przeczytać. Jeśli ostatnią książką, jaką miałaś w ręku, była Lalka w liceum, to wiedz, że czasy się zmieniły! Ty skończyłaś szkołę, a współcześni pisarze wychodzą z wieloma ciekawymi propozycjami. Poniżej trzy tytuły. Czym się kierowałam przy wyborze akurat tych trzech? Tym, żeby pozycje wydane były nie wcześniej niż 10 lat temu i żeby tematyka odpowiadała kobietom. Kartezjusz powiedział: Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Ale czy ktoś się zastanawiał nad tym, dlaczego tylko minionych czasów?

Co jeszcze jest charakterystyczne w tym zestawieniu? Nie przeczytałam ani jednej z poniższych propozycji. Wszystkie są polecone przez znajome albo wyszukane według tematyki i opisów. No nie mów, na pewno też tak wyszukujesz lektury. Poznajmy razem ich treść. Zapraszam do środka!

  • Zygmunt Miłoszewski Jak zawsze

Mówią, że komedia. Jak dla mnie w sam raz – jedna z tych, co warto przeczytać. Zamiast wyszukiwać powody do śmiechu, można zwyczajnie sięgnąć po książkę. O czym ta komedia? O stosunkach miłosnych i stosunkach narodowych. Para dostaje szansę na to, żeby od początku przeżyć swój związek. A naród dostaje drugą szansę, żeby jeszcze raz przeżyć swoją historię. Uwielbiamy gdybać, czyli zastanawiać się, jak dana sytuacja by wyglądała, jeśli podjęlibyśmy inną decyzję. Spodziewam się, że tutaj dostaniemy odpowiedź na nurtujące nas co jakiś czas pytania.

Jestem niesamowicie ciekawa, co z tego wyniknie. Nasuwa się myśl, że pewnie nie wykorzystają swojej szansy. Ale myślę, że autor jest nieco bardziej pomysłowy – takie rozwiązanie byłoby za proste.

fot. taniaksiazka.pl
  • Paula Sawicka, Marek Edelman I była miłość w getcie

Z opisu wynika, że trzeba mieć czas na przemyślenia, jeśli chcemy zabrać się za tę książkę. Dotyka ona człowieczeństwa w najbardziej podstawowym wymiarze – odnosi się do miłości. Paula Sawicka rozmawia z Markiem Edelmanem, jednym z dowódców powstania w getcie warszawskim. Edelman opowiada w sposób prosty, nie ubierając w piękne słowa, o przeżyciach różnych ludzi podczas przebywania w getcie. Z opowiedzianej historii wynika, że ludzie – mimo dramatu codzienności – starali się żyć normalnie. Przede wszystkim kochali, choć wydawało się to niemożliwe.

Macie ochotę na taką historię? Ja ogromną! Myślę, że tematyka sprawia, że to jedna z propozycji tego, co warto przeczytać.

fot. czarne.com.pl
  • David Nicholls, Jeden dzień

Może miałyście okazję obejrzeć film na podstawie tej książki. Teraz koniecznie coś tryskającego radością. Po pozycjach trudnych czas na coś całkowicie odprężającego.

Rzecz dzieje się w 1988 r. Bohaterowie to najmniej dobrana para, jaką można sobie wymyślić – Emma i Dex. Mimo to wyjątkowo się rozumieją, a to musi być początek wspólnej przygody. Powieść o tym, że wszystko w życiu się zmienia – poczynając od nas, po świat wokół nas.

Wszystkie opisy tej książki zawierają mnóstwo wykrzykników, więc chyba warto. Zapowiadają jeszcze, że finał będzie zaskakujący, a to lubię najbardziej.

fot. lubimyczytac.pl

Rozpocznijmy wspólnie wyzwanie! Dajmy sobie trochę czasu tylko dla siebie, zrezygnujmy z obowiązków, które mogą poczekać. Pogoda nie rozpieszcza? Czas na książkę. A może jest tak piękna, że nic tylko się opalać? Połóż się z książką, którą warto przeczytać. Bez względu na to, na jaki okres w Twojej codzienności trafiłam, pomyśl sobie, że nie stało się to bez powodu. Od dziś przez następne 30 dni, czyli okrągły miesiąc, myśl o sobie, swoich potrzebach i zrób sobie wakacje od niecierpiących zwłoki obowiązków.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 26 listopada 2020

    […] jesteś skazany” idealnie wpisuje się w dział „inspirujące książki, które warto przeczytać”. Do czego zatem inspiruje? Do zmiany życia. Do nadziei na lepsze jutro. I to nie tylko dla […]

Dodaj komentarz