fbpx

Naciągane zwolnienie z WF-u

Naciągane zwolnienie z WF-u | wlustrze.pl
Naciągane zwolnienie z WF-u | wlustrze.pl

Zwolnienie z WF-u to marzenie wielu uczniów. I lepiej, żeby marzeniem tylko pozostało, bo szkoła wychowuje, a jednym z elementów dobrego wychowania jest troska o zdrowie.

Historia, fizyka, polski, matma i tak w kółko. Pomiędzy nimi godzina WF-u. 3-4 razy tygodniowo. Dla niektórych i to za dużo, więc postanawiają skusić się na zwolnienie z WF-u. O zgrozo! Takich uczniów jest coraz więcej. A gdzie są rodzice? Może u lekarza, który wypisuje dokument?

Oczywiście nie mam tu na myśli tych osób, których urazy i schorzenia faktycznie uniemożliwiają ćwiczenie. Mowa tutaj o tych, którzy mogą, ale nie chcą.

Zwolnienie z WF-u. Dlaczego uczniowie nie chcą ćwiczyć?

W kwartalniku naukowym „Hygeia Public Health” opublikowano wyniki badań przeprowadzonych w 2015 r. Dotyczyły one uczestnictwa w lekcjach WF-u przez uczniów w wieku 10-17 lat. Z analiz wynika, że:

  • W analizowanym roku szkolnym tylko 74% uczniów uczestniczyło we wszystkich lub prawie wszystkich lekcjach WF, a 11% brało udział najwyżej w połowie tych lekcji.
  • Udział uczniów w lekcjach WF zmniejszał się z wiekiem, był mniejszy u dziewcząt niż u chłopców.
  • Zwolnienia z lekcji WF na prośbę (na piśmie) rodziców otrzymało 70% uczniów, a 43% uzyskiwało je na własną prośbę.
  • Zwolnienie lekarskie otrzymało 33% uczniów, najczęściej krótsze niż 1 miesiąc; 4,5% uczniów było zwolnionych dłużej niż 3 miesiące.
  • W 57% tych zwolnień przyczyną był przebyty uraz, w 43% choroby, głównie infekcje.

Jakie wnioski wysnuto na podstawie takich danych?

Dla około 20-40% uczniów liczba lekcji WF, w których uczestniczyli, jest znacznie mniejsza od zaplanowanej przez ustawodawcę. Uniemożliwia to osiągnięcie przez młodzież zalecanego poziomu aktywności fizycznej, a przez szkołę celów zapisanych w podstawie programowej. Niepokojące jest małe uczestnictwo w lekcjach WF dziewcząt i uczniów najstarszych.

Powodów, dla których wielu młodych decyduje się na zwolnienie z WF-u, jest kilka. Po pierwsze boją się zaniżyć sobie średnią ocen na świadectwie. Mogą nie otrzymać stypendium, nie dostać się do wymarzonej szkoły itp.

Oba cytaty pochodzą z artykułu: Uczestnictwo uczniów w lekcjach wychowania fizycznego w szkołach w Polsce, „Hygeia Public Health” 2015, 50(1): 183.

Po drugie w tym czasie wolą przygotować się na inne lekcje. Powtórzyć materiał, zrobić zadanie, którego nie zdążyli wykonać w domu.

I najgorsze, co może być – po prostu nie chce im się ćwiczyć, przebierać w strój gimnastyczny. W czasie WF-u wolą posiedzieć i odpocząć albo pójść wcześniej do domu, jeśli zajęcia są ostatnie w planie dnia.

Zwolnienie z wf | wlustrze.pl
Zwolnienie z wf | wlustrze.pl

Działa też zasada: on nie musi, ja też nie chcę. Bo niby dlaczego Twoje dziecko ma ćwiczyć, skoro przynajmniej kilka osób z klasy nie musi tego robić?

Zwolnienie z WF-u – krzywda dla organizmu

Ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia całego organizmu. Siedzenie przed komputerem czy kilka godzin za biurkiem dziennie to stanowczo za mała aktywność. Właściwie to żadna aktywność. Dlatego szkoła wychodzi naprzeciw takim potrzebom (od wielu, wielu lat!) i zapewnia zajęcia z wychowania fizycznego. Dlaczego na ocenę? Bo aktywność to obowiązek każdego. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jeśli ktoś nie jest w stanie przebiec 100 metrów, to jest nie do końca sprawny.

Kilka lat po szkole nasze dzieciaki obudzą się i zauważą, że coś jest nie tak z ich organizmem. Już pomijam fakt, że mogą być otyłe. Wystarczy, że nie będą mogły dobiec do autobusu albo wybrać się z przyjaciółmi w Bieszczady, bo kondycja nie pozwoli. I wybiorą ćwiczenia na siłowni. W sumie – może lepiej późno niż wcale…

Przewidując, że tak może się zdarzyć, warto już teraz zatroszczyć się o ten aspekt życia dzieciaków. Żadnych naciąganych zwolnień z WF-u. Żadnego pobłażania. Pilisz dziecko, żeby ćwiczyło przykładowe arkusze to egzaminu? Zapewniasz mu korki z każdego przedmiotu? Tak samo zadbaj o jego zdrowie tak jak dbasz o swoje.

Zmiany w zwolnieniach z WF-u

Na szczęście od roku szkolnego 2015/2016 w szkołach zostały wprowadzone zmiany dotyczące zwolnień z WF-u. Nauczyciel może respektować jedynie zwolnienie od lekarza. Uczeń z konkretnym urazem jest zwolniony tylko z ćwiczeń, których nie jest w stanie wykonać. Jeśli ma złamany palec, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby biegał podczas rozgrzewki.

Ćwiczenia na siłowni, mimo że bardzo polecane, nie nadrobią tego, co przegapiło się w młodości. Zachęcaj swoje dziecko do ćwiczeń. Zadbaj o jego przyszłość.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content